The Golf Association of Philadelphiaclose_icon

Francis B. Warner Cup (Gross)

Francis B. Warner Cup (Gross)

Senior Division
Year Champion Club Score Venue
2018 *Glenn Smeraglio Lu Lu CC 72 Concord CC
Playoff (one hole): Smeraglio (par) & Brian Rothaus, Five Ponds GC (bogey)
2017 Brian Corbett Huntsville GC 72 Spring Ford CC
2016 Glenn Smeraglio Lu Lu CC 72 Whitford CC
2015 Norman Charlesworth Running Deer GC 68 Little Mill CC
2014 Chip Lutz LedgeRock GC 70 Talamore CC
2013 Chris Lange Overbrook GC 70 White Manor CC
2012 Chip Lutz LedgeRock GC 65 Concord CC
2011 Tom Borsello White Clay Creek CC 72 Lu Lu CC
2010 Wayne Bartolacci Jericho National GC 73 Llanerch CC
2009 Raymond Thompson Overbrook GC 71 Hopewell Valley GC
2008 *Andy Thompson Overbrook GC 70 Whitford CC
Playoff (one hole): Thompson (bogey) & Neil McDermott, Llanerch CC (double bogey)
2007 *Raymond Thompson Overbrook GC 70 Bent Creek CC
Playoff (six holes): Thompson (bogey) & Charles Jones, Philadelphia Publinks GA (double bogey)
2006 David Brookreson Huntingdon Valley CC 70 Yardley CC
2005 *Donald Ashley Philadelphia CC 75 Spring Ford CC
Playoff (one hole): Ashley (par), Frank McFadden, Overbrook GC,
Michael Nilon, Philadelphia CC & Charles Wilkins, Little Mill CC
2004 Charles McClaskey Wyncote GC 68 Bellewood GC
2003 Mike Rose Ashbourne CC 74 Old York Road CC
2002 Jay Howson, Jr. St. Davids GC 69 Reading CC
2001 Charles McClaskey Chesapeake Bay GC 72 Radley Run CC
2000 Michael McNichol The Springhaven Club 75 Greenacres CC
1999 Charles McClaskey Chantilly Manor CC 73 Trenton CC
1998 John H. Guenther, Jr. Heidelberg CC 75 Plymouth CC
1997 Jay Howson, Jr. St. Davids GC 74 Lu Lu CC
1996 William Whitman Berkshire CC 76 Spring Mill CC
1995 Jay Howson, Jr. St. Davids GC 71 Links GC
1994 Fred J. Tyler, Jr. Reading CC 74 Laurel Creek CC
1993 *Wayne Hardin Manufacturers G&CC 75 Whitemarsh Valley CC
Playoff: Hardin (77) & Warren Deakins, Philadelphia CC (78)
1992 Bob Hylen Whitford CC 71 Ashbourne CC
1991 *Ernie Peters Coatesville CC 73 Coatesville CC
Playoff: Peters & Fred J. Tyler, Jr., Reading CC
1990 Frank E. Gutshall Indian Valley CC 77 Meadowlands CC
William Campbell Wilmington CC 72 Sandy Run CC
1989 Frank E. Gutshall Indian Valley CC 72 Yardley CC
***Event at Meadowlands CC rained out***
1988 Frank E. Gutshall Indian Valley CC 73 Philmont CC (South)
Bob Cummings Cedarbrook CC 75 Radnor Valley CC
1987 Robert Engman Merion GC 71 Burlington County CC
Bob Cummings Cedarbrook CC 74 Spring Ford CC
1986 James Hohman DuPont CC 73 Kennett Square G&CC
Tom Rathman Reading CC 77 Doylestown CC
1985 Robert Engman Merion GC 76 Merion GC
James Hohman DuPont CC 76 Whitford CC
1984 Richard Hasson Reading CC 74 Penn Oaks GC
Hubert Selz DuPont CC 77 Riverton CC
1983 Edwin B. Cottrell Concord CC 75 Chester Valley GC
Harold S. Cross, Jr. Philadelphia Cricket Club 75 Lu Lu CC
1982 Robert J. Siegler Doylestown CC 78 Chester Valley GC
Harold S. Cross, Jr. Philadelphia Cricket Club 77 Whitford CC
1981 Lee W. Jenkins Rolling Green GC 76 Old York Road CC
William T. Walsh Philadelphia CC 76 Gulph Mills GC
1980 Samuel Robinson Green Valley CC 77 Coatesville CC
Anthony B. Lally Philadelphia Electric CC 77 Chester Valley GC
1979 Joseph Durante Chester Valley GC 71 St. Davids GC
1978 Albert J. Riccio DuPont CC 75 Manufacturers G&CC
1977 Robert English Philadelphia Electric CC 75 Indian Valley CC
1976 E. George Smith Moselem Springs GC 72 Old York Road CC
1975 E. George Smith Moselem Springs GC 75 Radnor Valley CC
1974 W.B. McCullough, Jr. Huntingdon Valley CC 73 Trenton CC
1973 *Milton Delany Trenton CC 75 Sandy Run CC
Playoff: Delany (75) & James J. Springfield, Jr., DuPont CC
1972 *Milton Delany Trenton CC 75 Squires GC
Playoff: Delany (74), Joseph Schweitzer, Lu Lu Temple (75),
W.B. McCullough, Jr., Huntingdon Valley CC (80) & Vincent E. Coll, Sandy Run CC (84)
1971 H. Douglas Bradley Plymouth CC 73 Lu Lu Temple CC
1970 *H. Douglas Bradley Plymouth CC 73 Plymouth CC
Playoff: Bradley (76) & James H. Garland, Lehigh CC (77)
1969 Harold S. Cross, Jr. Philadelphia Cricket Club 73 Meadowlands CC
1968 Anthony Domenick Chester Valley GC 76 Cedarbrook CC
1967 Stanley Ward Brookside CC of Allentown 75 Green Valley CC
1966 W.B. McCullough, Jr. Huntingdon Valley CC 74 Cedarbrook CC
1965 William B. McConnell Kennett Square G&CC 74 Aronimink GC
1964 Sam Maniaci Cedarbrook CC 76 Merion GC
1963 Burns Ryan Berkshire CC 73 Berkshire CC
1962 Sam Maniaci Cedarbrook CC 68 Riverton CC
1961 W.B. McCullough, Jr. Huntingdon Valley CC 70 Huntingdon Valley CC
1960 William S. Walters, Jr. Lu Lu CC 72 Lu Lu CC
1959 John Strain Sandy Run CC 71 Llanerch CC
1958 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC 74 Plymouth CC
1957 Robert W. Dinsmore Berkshire CC 72 Rolling Green GC
1956 Eric T. Anderson Cedarbrook CC 70 Old York Road CC
1955 J. Wood Platt Saucon Valley CC 75 Old York Road CC
1954 J. Wood Platt Saucon Valley CC 71 Rolling Green GC
1953 Lee Rumsey, Jr. Gulph Mills GC 72 Old York Road CC
1952 Charles G. Robertson Philadelphia Electric CC 76 Torresdale-Frankford CC
1951 Lee Rumsey, Jr. Gulph Mills GC 78 Philmont CC
1950 A.J. Maley Sandy Run CC 74 Old York Road CC
1949 J. Wood Platt Saucon Valley CC 69 St. Davids GC
1948 J. Wood Platt Saucon Valley CC 72 Trenton CC
1947 Thomas Laughlin Tully-Secane CC 73 Plymouth CC
1946 George A. Coleman
1945 Arthur C. Guest
1944 *Charles V.P. Winder North Hills CC 79 North Hills CC
Playoff: Winder (79) & J. Dixon, The Springhaven Club (80)
1943 No contest — World War I
1942 No contest — World War I
1941 Bayard C. Dickinson Old York Road CC 78 Manufacturers G&CC
1940 James Dwyer The Springhaven Club 80 The Springhaven Club
1939 Bayard C. Dickinson Whitemarsh Valley CC 80 Sandy Run CC
1938 James G. Sanders Rolling Green GC 83 North Hills CC
1937 Thomas G. Coulter Tavistock CC 83 Torresdale-Frankford CC
1936 James G. Sanders Rolling Green GC 80 Lu Lu Temple CC
1935 James G. Sanders Rolling Green GC 79 Huntingdon Valley CC
1934 Frank A. Chalmers
1933 Theodore F. Therrien Bala GC 79 Ashbourne CC
Super-Senior Division
Year Champion Club Score Venue
2017 Bernie Zbrzeznj Whitemarsh Valley CC 73 Concord CC
2016 *Robin McCool Saucon Valley CC 75 Whitford CC
Playoff: O. Gordon Brewer, Jr. unavailable
2015 *Don Donatoni White Manor CC 75 Little Mill CC
Playoff (four holes): Donatoni (bogey) and David Brookreson, Huntingdon Valley CC (double bogey)
2014 *William Lawler Fox Hill CC 76 Talamore CC
Playoff (one hole): Lawler (par), Don Donatoni, White Manor CC, Carl Everett, Merion GC,
Jay Howson, Jr., St. Davids GC & Jon Mabry, Moorestown Field Club
2013 Don Donatoni White Manor CC 74 White Manor CC
2012 James Robertson Saucon Valley CC 73 Concord CC
2011 Charles McClaskey Back Creek GC 72 Lu Lu CC
2010 O. Gordon Brewer, Jr. Pine Valley GC 75 Llanerch CC
2009 Jay Kocher Wilmington CC 75 Hopewell Valley GC
2008 Kent Weymouth, Jr. Philadelphia Publinks GA 75 Whitford CC
2007 Richard Smith Philadelphia CC 72 Bent Creek CC
2006 James Sherratt Old York Road CC 77 Yardley CC
* — won in playoff