close_icon

Junior Boys’ Championship

Year Champion Club Runner-up Club Score Venue
2019 Austin Barbin Loch Nairn GC Patrick Sheehan Talamore CC 5&4 Coatesville CC
2018 Ryan Tall Spring Ford CC William Mirams Shawnee CC 4&3 Blue Bell CC
2017 Dawson Anders Indian Valley CC Brian Isztwan Huntingdon Valley CC 6&4 Spring Ford CC
2016 David Colleran, Jr. Overbrook GC Marty McGuckin RiverCrest GC & Preserve 5&4 Tavistock CC
2015 Kyle Vance GAP Junior Players Club Max Siegfried Aronimink GC 4&2 Indian Valley CC
2014 Mariano Medico Fox Hill CC Nicolas McCook Applecross CC 3&2 Riverton CC
2013 Roland Massimino The Ridge at Back Brook Kevin Kramarski Riverton CC 6&5 The Ridge at Back Brook
2012 Mariano Medico Fox Hill CC Evan Thornton Berkshire CC 1-up Torresdale-Frankford CC
2011 Brandon Matthews Fox Hill CC Reilly Erhardt Trenton CC 1-up Running Deer GC
2010 Vince Boyle Torresdale-Frankford CC Benjamin Cooley Lu Lu CC 1-up Whitford CC
2009 Zachary Herr Jericho National GC James Tallent Merion GC 19 holes Riverton CC
2008 Robert Galbreath, Jr. Huntingdon Valley CC Russell Hartung Doylestown CC 4&2 Huntingdon Valley CC (Centennial/Flynn)
2007 Robert Galbreath, Jr. Huntingdon Valley CC Robert Robertson Sunnybrook GC 1-up Cavaliers CC
2006 Matt Raudenbush Pine Valley GC Michael Kania Overbrook GC 2&1 Philadelphia CC
2005 Robert Galbreath, Jr. Huntingdon Valley CC Amory Davis DuPont CC 1-up Torresdale-Frankford CC
2004 Robert Galbreath, Jr. Philmont CC James Kania, Jr. Overbrook GC 1-up Philmont CC (South)
2003 Kyle Davis Kennett Square G&CC Billy McCrossan The Springhaven Club 20 holes Bala GC
2002 John Sawin Philadelphia CC Ryan McCarty Little Mill CC 20 holes Running Deer GC
2001 Billy Stewart Llanerch CC Christian Davis Glenmaura National GC 6&5 Downingtown CC
2000 Billy Stewart Llanerch CC Vince Covello Llanerch CC 2&1 Huntingdon Valley CC
1999 Meredith Henry, Jr. Stone Harbor GC Dan Levy Philmont CC 4&3 Downingtown CC
1998 Sam McFall Waynesborough CC Benjamin Levy Philmont CC 1-up Whitford CC
1997 Joseph Glynn Llanerch CC Kurt Hirsekorn Tavistock CC 3&2 McCall Field CC
1996 Graham Wilson Kennett Square G&CC Christian Bartolacci Yardley CC 20 holes Kennett Square G&CC
1995 Jon Rusk Yardley CC Chris Roselle Overbrook GC 7&5 Meadowlands CC
1994 Sal Paone Cedarbrook CC Carl Greener Lehigh CC 4&3 McCall Field CC
1993 Aaron Friedman Meadowlands CC Scott Larsen Whitford CC 1-up Cedarbrook CC
1992 Chris Hoyle Llanerch CC Sean Coyle Llanerch CC 4&3 Merion GC (West)
1991 Brad McFadden Overbrook GC Chris Hoyle Llanerch CC 1-up Overbrook GC
1990 Brad McFadden Overbrook GC Matt Shevlin North Hills CC 7&6 Philadelphia Electric CC
1989 Eric Dollenberg Philadelphia Cricket Club Tom Fluehr Torresdale-Frankford CC 5&4 Ashbourne CC
1988 Chris Yard Whitford CC Scott Shore Aronimink GC 6&4 Philadelphia Electric CC
1987 Jeff Craig Radley Run CC Greg Fieger The Springhaven Club 3&2 Radley Run CC
1986 Kevin Walsh Huntingdon Valley CC Tom Murphy Radley Run CC 3&2 Huntingdon Valley CC
1985 Tom Feeney Chester Valley GC William Hyndman, V Huntingdon Valley CC 1-up Meadowlands CC
1984 Doug Gregor Torresdale-Frankford CC Steve Turner Sandy Run CC 4&3 Philmont CC
1983 John Sweeney Trenton CC Jim Anderson Trenton CC 3&2 Kennett Square G&CC
1982 Neil Ahearn Trenton CC Brian Stefanowicz Torresdale-Frankford CC 2&1 Torresdale-Frankford CC
1981 Erik Hagar Waynesborough CC Richard Gregor Torresdale-Frankford CC 1-up Waynesborough CC
1980 Chris Fieger The Springhaven Club Brian Stefanowicz Torresdale-Frankford CC 5&3 Doylestown CC
1979 Todd Anderson Wilmington CC Miguel Biamon Saucon Valley CC 2&1 Llanerch CC
1978 Dave Ellsworth DuPont CC Dave Roberts Saucon Valley CC 19 holes DuPont CC
1977 Steve Loughran Philadelphia Cricket Club Tom Harman Wilmington CC 1-up Philadelphia Cricket Club
1976 Bruce Whiteford Tavistock CC Steve Loughran Philadelphia Cricket Club 1-up Torresdale-Frankford CC
1975 John F. Peterson Riverton CC E. Michael Forgash Waynesborough CC 4&3 Philmont CC (South)
1974 E. Michael Forgash Waynesborough CC Michael Stanley St. Davids GC 1-up St. Davids GC
1973 Mark W. Curlett Coatesville CC John Trickett, Jr. Aronimink GC 5&4 Chester Valley GC
1972 Chip Lutz Berkshire CC Robert Drygas Sandy Run CC 1-up Radley Run CC
1971 Bob Dorsey Medford Lakes CC Bruce Disbrow Moorestown FC 4&3 Waynesborough CC
1970 Bob Dorsey Medford Lakes CC Samuel Forese, II Coatesville CC 20 holes Coatesville CC
1969 Donald DeAngelis Plymouth CC Richard C. Osberg Hercules CC 22 holes Whitford CC
1968 Steven Marshall Huntingdon Valley CC Richard Langille Riverton CC 2&1 Huntingdon Valley CC
1967 Eric Stevenson Plymouth CC John Stoviak Whitford CC 1-up Plymouth CC
1966 Edward E. Marshall, III Huntingdon Valley CC Ted Hagedorn Old York Road CC 5&3 Llanerch CC
1965 Andy Thompson Overbrook GC Donald Strieger DuPont CC 4&3 Overbrook GC
1964 Thomas Apple Indian Valley CC Michael Rowland Brookside CC 2&1 Brookside CC
1963 William “Trip” O’Donnell, III Brookside CC Michael Rowland Brookside CC 4&3 Brookside CC
1962 Thomas Hyndman Huntingdon Valley CC William “Trip” O’Donnell, III Brookside CC 2&1 Huntingdon Valley CC
1961 Stephen Probst Manufacturers G&CC William “Trip” O’Donnell Brookside CC 4&3 Plymouth CC
1960 Robert McMahon Whitemarsh Valley CC R. Jay Sigel Bala GC 6&5 St. Davids GC
1959 Robert McMahon Whitemarsh Valley CC R. Jay Sigel Bala GC 1-up St. Davids GC
1958 Norman Patrich Woodcrest CC David King St. Davids GC 3&2 St. Davids GC
1957 William H. Care Atlantic City CC Edward DeBaufre Wildwood CC 5&4 St. Davids GC
1956 Robert Lindinger St. Davids GC William Hyndman, IV Huntingdon Valley CC 5&3 St. Davids GC
1955 Rodman Zwirner, Jr. Riverton CC Harry Elwell, III Atlantic City CC 6&4 St. Davids GC
1954 W.B. McCullough, III Huntingdon Valley CC Gibson Smith Lehigh CC 6&5 St. Davids GC
1953 Gibson Smith Lehigh CC Charles Ehresman Ashbourne CC Sandy Run CC
1952 Edwin C. Vare Philadelphia CC William Houldin, Jr. Old York Road CC 4&3 Merion GC
1951 James D. Sykes Old York Road CC Francis Poore Whitemarsh Valley CC 1-up Huntingdon Valley CC
1950 William J. Albertus Overbrook GC Thomas Conboy Whitemarsh Valley CC 1-up Tully-Secane CC
1949 Fred Phillips Merion GC Lincoln Roden, III Huntingdon Valley CC 3&2 Philadelphia Cricket Club
1948 Robert J. Baldorf Berkshire CC John Fraser Old York Road CC 1-up Rolling Green GC
1947 J. Elmer Lutz, Jr. Reading CC Charles R. Hoffner, Jr. Melrose CC 2-up Philadelphia Cricket Club
1946 Jacques Houdry Merion GC J. Elmer Lutz, Jr. Reading CC Lu Lu Temple CC
1945 Charles R. Hoffner, Jr. Melrose CC Louis G. Graff, III Lu Lu Temple CC 4&3 Cedarbrook CC
1944 Charles J. Albertus, Jr. Overbrook GC Don Weiland Phoenixville CC Old York Road CC
1943 No contest — World War II
1942 Charles Heuer Old York Road CC Frank W. Coar, Jr. Cedarbrook CC 8&7 Old York Road CC
1941 John Markel Berkshire CC Horace Suplee, III Cedarbrook CC 3&2 Cedarbrook CC
1940 John Markel Berkshire CC John E. Sullivan North Hills CC 19 holes Lu Lu Temple CC
1939 Dennis Coltart Roxborough CC William Goldthrop Woodcrest CC 19 holes Overbrook GC
1938 George K. Glover, Jr. Pennsylvania GC William Lewis Berkshire CC 2&1 Philmont CC
1937 Horace C. Jones, II Gulph Mills GC Peter Page, Jr. Merion GC 1-up Merion Cricket Club
1936 John P. Schearer Pennsylvania GC Clarence Hackney, Jr. Atlantic City CC 2-up Philadelphia Cricket Club
1935 Sidney W. Coltart Plymouth CC John P. Schearer Pennsylvania GC 1-up Ashbourne CC
1934 H. Lloyd Beyer, Jr. Aronimink GC John P. Schearer Pennsylvania GC 1-up Manufacturers G&CC
1933 George Menard, Jr. Llanerch CC William Hyndman, III Cedarbrook CC 2-up Merion Cricket Club
1932 William Hyndman, III Cedarbrook CC Bradford K. Cross Huntingdon Valley CC Huntingdon Valley CC
1931 Richard Allman Philmont CC M.J. Scammell, Jr. Trenton CC Cedarbrook CC
1930 Gerald McHugh Whitemarsh Valley CC Jack Brewer Cedarbrook CC Philmont CC
1929 Harold S. Cross, Jr. Huntingdon Valley CC W.H. Sickels, Jr. Llanerch CC Whitemarsh Valley CC
1928 Conine McEntee Doylestown CC H.W. Koehn, Jr. Merion Cricket Club Ashbourne CC
1927 W.B. McCullough, Jr. Huntingdon Valley CC W.M. Swoope Overbrook GC Old York Road CC
1926 Joseph S. Greene Roxborough CC Connie McEntee Doylestown CC Cedarbrook CC
1925 Joseph S. Greene Roxborough CC Theodore Johnston Green Valley CC Huntingdon Valley CC
1924 George W. Stevens Huntingdon Valley CC George Boyajian, Jr. CC of Atlantic City Merion Cricket Club
1923 Kean Donnelly Stenton CC Joseph S. Greene Roxborough CC Old York Road CC
1922 J. Winston Kindt Old York Road CC W.F. Beadle Llanerch CC Torresdale-Frankford CC
1921 H.W. Hamill Merion Cricket Club W.F. Beadle Llanerch CC Philmont CC
1920 R. Kent Hanson Cedarbrook CC G.W. Stevens Old York Road CC Old York Road CC
1919 Phillip S. Corson Plymouth CC R. Kent Hanson Stenton CC North Hills CC
1918 J. Wood Platt North Hills CC H.L. Newton Frankford CC St. Davids GC
1917 Phillip S. Corson Plymouth CC C.F. Kindt, Jr. Old York Road CC Philadelphia CC
1916 Meredith M. Jack Merion Cricket Club E.D. Stevens Old York Road CC Whitemarsh Valley CC
1915 Meredith M. Jack Merion Cricket Club John P. MacBean Old York Road CC Philadelphia CC
1914 Meredith M. Jack Merion Cricket Club L.M. Washburn Merion Cricket Club Merion Cricket Club