close_icon

Joseph H. Patterson Cup

Joseph H. Patterson Cup

Year Champion Club Score Venue
2018 Michael R. Brown, Jr. Lu Lu CC 138 Gulph Mills GC
2017 Peter Bradbeer Merion GC 140 Wilmington CC (South)
2016 *Jeff Osberg Huntingdon Valley CC 137 Huntingdon Valley CC
Playoff (four-hole aggregate): Osberg (16) & David Hicks (18)
2015 Christopher Crawford Spring Mill CC 137 Chester Valley GC
2014 Cole Berman Philadelphia Cricket Club 140 Tavistock CC
2013 Brandon Matthews Glenmaura National GC 134 Cedarbrook CC
2012 #Brandon Matthews Fox Hill CC 65 Philadelphia CC
Second round cancelled due to unplayable course conditions
2011 Andrew Mason Huntingdon Valley CC 140 White Manor CC
2010 Jeff Osberg Llanerch CC 136 RiverCrest GC & Preserve
2009 James Kania, Jr. Overbrook GC 140 Llanerch CC
2008 Glenn Smeraglio Yardley CC 136 St. Davids GC/Waynesborough CC
2007 Michael McDermott Merion GC 136 Berkleigh CC/Moselem Springs GC
2006 Stephen Arnold Yardley CC 139 Philmont CC (North/South)
2005 *Tug Maude Merion GC 138 Concord CC/Radley Run CC
Playoff: Maude (71) & Conrad Von Borsig (74)
2004 Michael Tash Tavistock CC 143 Laurel Creek CC/Tavistock CC
2003 Chris Gallagher Penn Oaks GC 137 Bellewood GC/Spring Ford CC
2002 Michael Tash Tavistock CC 145 Applebrook GC/Aronimink GC
2001 Jamie Slonis Little Mill CC 144 Fieldstone GC/Wilmington CC (South)
2000 *Greg O’Connor Huntingdon Valley CC 144 Commonwealth National GC/Huntingdon Valley CC
Playoff: %O’Connor (75), Christian Bartolacci (75) & Mike Gregor (76)
% — O’Connor parred first hole in a sudden-death playoff with Bartolacci
1999 Chris Lange Overbrook GC 149 Old York Road CC/Philadelphia Cricket Club
1998 Glenn Smeraglio Yardley CC 144 Lu Lu CC/Whitemarsh Valley CC
Playoff: Smeraglio (73) & Chris Sekella (75)
1997 Michael A. Tash Woodbury CC 148 Laurel Creek CC/Riverton CC
1996 David K. Brookreson Huntingdon Valley CC 144 Huntingdon Valley CC/Sandy Run CC
1995 James D. Kania Overbrook GC 141 Overbrook GC/Philadelphia CC
1994 #Chris Lange Overbrook GC 71 North Hills CC
Lu Lu CC unplayable due to severe winter weather
1993 George E. Marucci, Jr. Pine Valley GC 146 Riverton CC/Tavistock CC
1992 Brad McFadden Overbrook GC 143 Aronimink GC/Overbrook GC
1991 *David K. Brookreson Huntingdon Valley CC 146 Gulph Mills GC/Waynesborough CC
Playoff: Brookreson (73), P. Chet Walsh (77) & Mike Gregor (80)
1990 Blaise Giroso Brandywine CC 143 Manufacturers G&CC
1989 #*Chris Lange Overbrook GC 75 Chester Valley GC
Playoff: Lange (73), P. Chet Walsh (74), Art Kania (75) & Frank Corrado (78)
1988 Chris Terebesi Chester Valley GC 144 Lu Lu CC
1987 *John Sweeney Saucon Valley CC 144 Riverton CC
1986 R. Jay Sigel Aronimink GC 138 Philadelphia Cricket Club
1985 R. Jay Sigel Aronimink GC 142 Whitemarsh Valley CC
1984 Herman J. Fry Reading CC 147 Woodcrest CC
1983 #*Blaise Giroso Brandywine CC 72 Manufacturers G&CC
Playoff: Giroso (69), Mike Rose (73), Mike Heller (76), David K. Brookreson (78), Joseph Data (82) & George E. Marucci, Jr. (DNS)
1982 Paul Erhardt, III Wilmington CC 141 Green Valley CC
1981 Paul Erhardt, III Chester Valley GC 137 The Springhaven Club
1980 R. Jay Sigel Aronimink GC 143 Llanerch CC/Merion GC
1979 Gary Deetscreek Old York Road CC 146 Huntingdon Valley CC/Philmont CC
1978 *Charles Bolling, Jr. Gulph Mills GC 145 Meadowlands CC/Old York Road CC
Playoff: Bolling (73) & Paul Erhardt, III (74)
1977 James Robertson Llanerch CC 147 Gulph Mills GC/Philadelphia CC
1976 Duke Delcher Sandy Run CC 143 The Springhaven Club
1975 Donald DeAngelis Plymouth CC 146 Gulph Mills GC
1974 Robert B. Kotz Trenton CC 146 Trenton CC
1973 *George E. Marucci, Jr. Llanerch CC 147 St. Davids GC
Playoff: Marucci, Jr. (74) & O. Gordon Brewer, Jr. (79)
1972 R. Jay Sigel Aronimink GC 144 Whitford CC
1971 Robert S. Martino Bala GC 145 Green Valley CC
1970 R. Jay Sigel Aronimink GC 141 Merion GC (East)
1969 *William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 150 Aronimink GC/Waynesborough CC
Playoff: Hyndman, III (73) & Thomas Apple (79)
1968 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 142 Meadowlands CC/Sandy Run CC
1967 William H. Care, Jr. Atlantic City CC 143 Wilmington CC (North/South)
1966 *James King Cedarbrook CC 146 Old York Road CC/Squires GC
Playoff: King (74) & William H. Care, Jr. (79)
1965 *William H. Care, Jr. Atlantic City CC 145 North Hills CC/Whitemarsh Valley CC
Playoff: Care (75) & William Robinson, Jr. (76)
1964 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 143 Riverton CC/Torresdale-Frankford CC
1963 *William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 146 Philadelphia CC/Plymouth CC
Playoff: Hyndman, III (75) & John H. Guenther, Jr. (77)
1962 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 141 Huntingdon Valley CC/Philmont CC
1961 Howard Everitt Atlantic City CC 151 Philadelphia Cricket Club/Sunnybrook GC
1960 John H. Guenther, Jr. Berkshire CC 142 Aronimink GC/The Springhaven Club
1959 Wayne Bancroft Tavistock CC 147 Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC
1958 Richard A. Stephens Aronimink GC 145 Aronimink GC/The Springhaven Club
1957 John Dyniewski Whitemarsh Valley CC 142 Huntingdon Valley CC/Philmont CC
1956 Howard Everitt Atlantic City CC 143 Aronimink GC/Merion GC
1955 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 141 North Hills CC/Whitemarsh Valley CC
1954 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 145 Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC
1953 John Dyniewski Whitemarsh Valley CC 145 Aronimink GC/St. Davids GC
1952 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 149 Huntingdon Valley CC/Philmont CC
1951 W.B. McCollough, Jr. Huntingdon Valley CC 147 North Hills CC/Philadelphia Cricket Club
1950 George H. Rowbotham Aronimink GC 142 Aronimink GC/St. Davids GC
1949 W.B. McCollough, Jr. Huntingdon Valley CC 144 Merion GC (East)/Philadelphia CC
1948 James B. McHale, Jr. Whitemarsh Valley CC 146 Manufacturers G&CC/Whitemarsh Valley CC
1947 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 144 Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC
1946 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 147 Huntingdon Valley CC
1945 No contest — World War II
1944 No contest — World War II
1943 No contest — World War II
1942 W.B. McCollough, Jr. Huntingdon Valley CC 152 Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC
1941 J. Wood Platt The Springhaven Club 140 Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC
1940 Howard Everitt Manufacturers G&CC 147 Huntingdon Valley CC/Old York Road CC
1939 W.B. McCollough, Jr. Huntingdon Valley CC 146 Philmont CC (North/South)
1938 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC 145 Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC
1937 Andrew H. Kaye Old York Road CC 146 Philmont CC
1936 Maxwell R. Marston Merion Cricket Club 149 Merion Cricket Club
1935 Harold S. Cross, Jr. Huntingdon Valley CC 157 Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC
1934 Chris Brinke Aronimink GC 144 Aronimink GC/St. Davids GC
1933 William E. Kirsh Rolling Green GC 154 Philmont CC
1932 John J. Jennings Melrose CC 145 Philmont CC
1931 Harold Cuthbert Ashbourne CC 151 Philadelphia Cricket Club
1930 Charles A. Reckner Cedarbrook CC 150 Philadelphia Cricket Club
1929 J. G. Boardman Ashbourne CC 150 Philadelphia Cricket Club
1928 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC 147 Philadelphia Cricket Club
1927 *D.C. Corkran Huntingdon Valley CC 153 Philadelphia Cricket Club
Playoff: Corkran & Theodore Johnston
1926 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC 148 Philadelphia Cricket Club
1925 E.B. Leisenring Huntingdon Valley CC 156 Philadelphia Cricket Club
1924 Maxwell R. Marston Merion Cricket Club 157 Philadelphia Cricket Club
1923 Maxwell R. Marston Merion Cricket Club 151 Philadelphia Cricket Club
1922 George W. Hoffner Bala GC 151 Philadelphia Cricket Club
1921 *Robert Hoffner Philmont CC 152 Philadelphia Cricket Club
Playoff: Hoffner, Maxwell R. Marston & Norman H. Maxwell
1920 Maxwell R. Marston Merion Cricket Club 148 Philadelphia Cricket Club
1919 *Norman H. Maxwell Overbrook GC 155 Philadelphia Cricket Club
Playoff: Maxwell & Harold A. Sands
1918 Norman H. Maxwell Aronimink GC 155 Philadelphia Cricket Club
1917 Fred W. Knight Aronimink GC 157 Philadelphia Cricket Club
1916 E.C. Clarey Merion Cricket Club 157 Philadelphia Cricket Club
1915 Harold A. Sands Merion Cricket Club 159 Philadelphia Cricket Club
1914 Simon Carr Huntingdon Valley CC 154 Philadelphia Cricket Club
1913 Cecil B. Calvert Bala CC 161 Whitemarsh Valley CC
1912 George A. Crump Philadelphia CC 158 Philadelphia Cricket Club
1911 Robert C. James The Springhaven Club 157 Huntingdon Valley CC
1910 H.R. Worthington Philadelphia Cricket Club 157 Philadelphia Cricket Club
1909 *Harold B. McFarland Huntingdon Valley CC 157 The Springhaven Club
Playoff: McFarland & C.R. Stull
1908 William P. Smith Huntingdon Valley CC 163 St. Davids GC
1907 Simon Carr Huntingdon Valley CC 159 Merion Cricket Club
1906 *William P. Smith Huntingdon Valley CC 160 Philadelphia CC
Playoff: Smith & Simon Carr
1905 Harold B. McFarland Huntingdon Valley CC 157 Philadelphia Cricket Club
1904 William P. Smith Huntingdon Valley CC 165 Noble CC
1903 Harold B. McFarland Huntingdon Valley CC 155 St. Davids GC
1902 Howard A. Perrin Philadelphia Cricket Club 168 Merion Cricket Club
1901 George A. Crump St. Davids GC 175 Bala GC
1900 George D. Fowle Philadelphia CC 174 Philadelphia Cricket Club
* — won in playoff
# — shortened to 18 holes