close_icon

BMW Philadelphia Amateur Championship

*Medalists
Year Champion Club Runner-up Club Score Venue (Primary)
2018 Jeremy Wall Manasquan River GC Andrew Mason Huntingdon Valley CC 37 holes Whitemarsh Valley CC
2017 Gregor Orlando Philadelphia Cricket Club Grant Skyllas LedgeRock GC 9&8 Philadelphia Cricket Club (Wissahickon)
2016 Michael McDermott Merion GC Jeff Osberg Huntingdon Valley CC 1-up Merion GC (East)
2015 Cole Berman Philadelphia Cricket Club Michaeal Davis Aronimink GC 6&4 Llanerch CC
2014 Jeff Osberg Huntingdon Valley CC Nelson Hargrove Gulph Mills GC 10&9 White Manor CC
2013 Michael McDermott Merion GC Alexander Hicks Wildwood G&CC 5&4 Aronimink GC
2012 Brian Colbert White Manor CC Greg Jarmas Philadelphia Publinks GA 6&4 Huntingdon Valley CC (Toomey/Flynn)
2011 Michael Hyland Little Mill CC Stephen Hudacek, III Glenmaura National GC 1-up Manufacturers G&CC
2010 Justin Martinson Hartefeld National Michael Kania Overbrook GC 2&1 Saucon Valley CC (Old)
2009 Conrad Von Borsig Concord CC James Kania, Jr. Overbrook GC 6&4 Stonewall (Old)
2008 Michael McDermott Merion GC Cole Willcox Philadelphia CC 6&4 Whitemarsh Valley CC
2007 Phil Bartholomew Yardley CC William McGuinness Tavistock CC 2&1 Applebrook GC
2006 Kyle Davis Fieldstone GC Paul Rogowicz Yardley CC 5&3 Torresdale-Frankford CC
2005 Clint Deibert Doylestown CC Tug Maude Merion GC 2&1 Cedarbrook CC
2004 Scott Ehrlich Meadowlands CC Michael Tash Tavistock CC 5&4 Philadelphia Cricket Club (Militia Hill)
2003 Michael Tash Tavistock CC Brian Gillespie St. Davids GC 1-up Philmont CC (North)
2002 Billy Stewart Llanerch CC John Robinson Commonwealth National GC 8&7 Riverton CC
2001 Brian Gillespie St. Davids GC Pete Toole Meadia Heights GC 3&2 Jericho National GC
2000 Michael Hyland Little Mill CC Michael McDermott Llanerch CC 38 holes Stonewall
1999 Jim Sullivan, Jr. Huntingdon Valley CC Aaron Friedman Meadowlands CC 4&3 Gulph Mills GC
1998 Andy Thompson Overbrook GC Michael Domenick Phoenixville CC 2&1 Llanerch CC
1997 Lee McEntee Philadelphia CC Rob Savarese, Jr. Philadelphia Cricket Club 3&2 Philadelphia CC
1996 William McGuinness Tavistock CC Chris Hoyle Llanerch CC 2&1 Manufacturers G&CC
1995 James Kania, Sr. Overbrook GC J.P. Connelly Huntingdon Valley CC 2&1 Atlantic City CC
1994 Chris Lange Overbrook GC David K. Brookreson Huntingdon Valley CC 4&3 Aronimink GC
1993 Chris Lange Overbrook GC Tom Shallow Philadelphia CC 1-up Philadelphia CC
1992 Jim Spagnolo Lu Lu CC Robin McCool Saucon Valley CC 2-up Whitemarsh Valley CC
1991 David K. Brookreson Huntingdon Valley CC Rob Savarese, Jr. Philadelphia Cricket Club 1-up Old York Road CC
1990 Tom Carter Sandy Run CC William Kennedy Cedarbrook CC 3&2 Riverton CC
1989 Charles Dowds, III North Hills CC David Staebler Rolling Green GC 2&1 Wilmington CC (South)
1988 Brian Rothaus Ashbourne CC George Dillon Pine Valley GC 9&8 Cedarbrook CC
1987 R. Jay Sigel Aronimink GC Andy Thompson Overbrook GC 1-up Torresdale-Frankford CC
1986 Andy Thompson Overbrook GC George Marucci, Jr. Waynesborough CC 1 up The Springhaven Club
1985 George Marucci, Jr. Waynesborough CC Blaise Giroso Brandywine CC 2-up Waynesborough CC
1984 Chris Lange Overbrook GC Blaise Giroso Brandywine CC 1-up Manufacturers G&CC
1983 Chris Anderson Wilmington CC Blaise Giroso Brandywine CC 2&1 Wilmington CC (South)
1982 Chris Anderson Wilmington CC David K. Brookreson Huntingdon Valley CC 4&3 Rolling Green GC
1981 Gary Deetscreek Old York Road CC Blaise Giroso Cavaliers CC 2-up Whitemarsh Valley CC
1980 Benjamin D. Goldman Philmont CC Bob Levy Philmont CC 5&4 Sunnybrook GC
1979 George Marucci, Jr. Waynesborough CC Jim Robertson Llanerch CC 37 holes Gulph Mills GC
1978 Charles L. Bolling, Jr. Gulph Mills GC Robert Levy Philmont CC 6&5 Philmont CC (North)
1977 Chip Lutz Reading CC Jack Hubert Old York Road CC 2&1 Manufacturers G&CC
1976 O. Gordon Brewer, Jr. Huntingdon Valley CC Duke Delcher Sandy Run CC 1-up Philadelphia Cricket Club
1975 Arthur Jacoby Philmont CC John Peterson Riverton CC 5&4 Squires GC
1974 Herman J. Fry Reading CC Frank Magee Huntingdon Valley CC 3&2 Cedarbrook CC
1973 R. Jay Sigel Aronimink GC Don Sowers Reading CC 8&7 Manufacturers G&CC
1972 Raymond Thompson Overbrook GC Thomas Conboy Sandy Run CC 5&3 Aronimink GC
1971 Don Morano Riverton CC Thomas Hyndman Huntingdon Valley CC 2&1 Philadelphia Cricket Club
1970 Donald Norbury Buena Vista CC R. Jay Sigel Aronimink GC 6&5 Whitford CC
1969 Allan Sussel Squires GC James Rutter Reading CC 8&7 Cedarbrook CC
1968 James T. Meyer Tavistock CC Andrew Goldman Ashbourne CC 8&7 Philmont CC (North)
1967 O. Gordon Brewer, Jr. Huntingdon Valley CC Harvey Smith Atlantic City CC 2-up Torresdale-Frankford CC
1966 James P. King Cedarbrook CC William “Trip” O’Donnell, III Moselem Springs GC 2-up St. Davids GC
1965 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC James Dolan Chester Valley GC 8&7 Philadelphia CC
1964 Robert Beirne Riverton CC Allan Sussel White Manor GC 3&1 Aronimink GC
1963 John G. Hendrickson Philadelphia Cricket Club Robert Beirne Riverton CC 40 holes Philadelphia Cricket Club
1962 John Dyniewski Whitemarsh Valley CC Edward Richitelli Newark CC 2&1 Whitemarsh Valley CC
1961 Howard Everitt Shawnee CC James D. Sykes Huntingdon Valley CC 2&1 Manufacturers G&CC
1960 John H. Guenther, Jr. Berkshire CC Lincoln Roden, III Huntingdon Valley CC 2&1 Huntingdon Valley CC
1959 Cornelius Campbell Torresdale-Frankford CC Robert Lindinger St. Davids GC 5&4 Philmont CC
1958 William Hyndman, III Huntingdon Valley CC John Dyniewski Whitemarsh Valley CC 1-up Whitemarsh Valley CC
1957 Howard Everitt Atlantic City CC John Dyniewski Whitemarsh Valley CC 3&2 Cedarbrook CC
1956 Howard Everitt Atlantic City CC James D. Sykes Old York Road CC 6&4 Philadelphia Cricket Club
1955 John Dyniewski Whitemarsh Valley CC Ellis Taylor The Springhaven Club 4&3 Aronimink GC
1954 John Dyniewski Whitemarsh Valley CC N. Harper Steward Manufacturers G&CC 4&3 Merion GC (East)
1953 Richard Allman Philmont CC Allan Sussel White Manor CC 2&1 Philadelphia CC
1952 Samuel Penecale Melrose CC John Dyniewski Whitemarsh Valley CC 2&1 Whitemarsh Valley CC
1951 Harold S. Cross, Jr. Philadelphia Cricket Club Francis Wininger Atlantic City CC 19 holes Green Valley CC
1950 Lincoln Roden, III Huntingdon Valley CC William Robinson Whitemarsh Valley CC 22 holes Whitemarsh Valley CC
1949 Lincoln Roden, III Huntingdon Valley CC John Markel Berkshire CC 6&4 Huntingdon Valley CC
1948 George Rowbotham Llanerch CC Stanley Nolan Sandy Run CC 1-up Aronimink GC
1947 W.B. McCullough, Jr. Huntingdon Valley CC Matt J. Scammell, Jr. Trenton CC 3&2 Merion GC (East)
1946 John Markel Berkshire CC William Hyndman, III Huntingdon Valley CC 3&2 Philadelphia Cricket Club
1945 No Contest          
1944 No Contest          
1943 No Contest          
1942 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC W.B. McCullough, Jr. Huntingdon Valley CC 20 holes Whitemarsh Valley CC
1941 John J. Penrose Merchantville CC Charles Heuer Old York Road CC 3&1 Philmont CC (North)
Format reverts to match play (36-hole final)
1940 William J. Platt Philadelphia Cricket Club     328 Philadelphia Cricket Club
1939 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC     298 Pine Valley GC
1938 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC     301 Whitemarsh Valley CC
Format changed to medal play (72 holes)
1937 Charels A. Reckner Cedarbrook CC Harold S. Cross, Jr. Huntingdon Valley CC 7&5 Manufacturers G&CC
1936 Jack F. Buchanan Overbrook GC George E. Menard, Jr. Llanerch CC 8&7 Philmont CC
1935 William Hyndman, III Old York Road CC Richard Allman Philmont CC 1-up Cedarbrook CC
1934 Willard H. Goeckler Whitemarsh Valley CC Theodore Johnston Roxborough CC 5&4 Llanerch CC
1933 Christopher Brinke Aronimink GC Harold S. Cross, Jr. Huntingdon Valley CC 6&5 Huntingdon Valley CC
1932 J. Griffith Boardman Ashbourne CC Harold S. Cross, Jr. Huntingdon Valley CC 3&2 Whitemarsh Valley CC
1931 Robert H. Albertus CC of Lansdowne William A. Kelly Paxon Hollow GC N/A Llanerch CC
1930 Theodore Johnston Green Valley CC W.B. McCullough, Jr. Huntingdon Valley CC N/A Pine Valley GC
1929 Philip L. Corson Plymouth CC J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC N/A North Hills CC
1928 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC A.H. Kaye Old York Road CC N/A Philmont CC
1927 Spencer L. Jones Plymouth CC D. Clarke Corkran Huntingdon Valley CC N/A Manufacturers G&CC
1926 William J. Platt Whitemarsh Valley CC J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC N/A Whitemarsh Valley CC
1925 Philip L. Corson Plymouth CC Rodney F. Coltart Roxborough CC N/A Merion Cricket Club
1924 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC Joseph Greene, Jr. Roxborough CC N/A Aronimink GC
1923 Max Marston Merion Cricket Club George W. Hoffner Bala GC N/A Merion Cricket Club
1922 J. Wood Platt Whitemarsh Valley CC Marcus Greer Llanerch CC N/A Pine Valley GC
1921 Lucious F. Deming Whitemarsh Valley CC Paul Tewksbury Aronimink GC N/A Whitemarsh Valley CC
1920 J. Wood Platt North Hills CC Horace H. Francine Huntingdon Valley CC N/A Huntingdon Valley CC
1919 George W. Hoffner Bala GC N.H. Maxwell Overbrook GC N/A Philmont CC
1918 No Contest          
1917 Cameron B. Buxton Huntingdon Valley CC F.W. Knight Aronimink GC N/A Whitemarsh Valley CC
1916 Cameron B. Buxton Huntingdon Valley CC Walter H. Reynolds Aronimink GC N/A Huntingdon Valley CC
1915 Hugh L. Willoughby Philadelphia CC Louis M. Washburn Merion Cricket Club N/A Whitemarsh Valley CC
1914 Horace H. Francine Huntingdon Valley CC N/A N/A N/A Philadelphia CC
1913 Harold B. McFarland Huntingdon Valley CC William P. Smith Huntingdon Valley CC 1-up Huntingdon Valley CC
1912 Harold B. McFarland Huntingdon Valley CC George Crump Philadelphia CC 7&5 St. Davids GC
1911 Albert H. Smith Huntingdon Valley CC H.B. Heyburn Philadelphia Cricket Club 4&3 Philadelphia Cricket Club
1910 Wirt L. Thompson Huntingdon Valley CC William P. Smith Huntingdon Valley CC 3&1 Merion Cricket Club
1909 Walter G. Pfiel Huntingdon Valley CC Wirt L. Thompson Huntingdon Valley CC 3&2 Huntingdon Valley CC
1908 Dr. Simon Carr Huntingdon Valley CC R.E. Hanson Plymouth CC 37 holes Philadelphia CC
1907 Harold B. McFarland Huntingdon Valley CC Walter G. Pfiel Merion Cricket Club 2&1 The Springhaven Club
1906 Howard W. Perrin Philadelphia Cricket Club A.W. Tillinghast Philadelphia Cricket Club 3&2 St. Davids GC
1905 Rodman E. Griscom Merion Cricket Club Howard W. Perrin Philadelphia Cricket Club 1-up Merion Cricket Club
1904 Harold B. McFarland Huntingdon Valley CC William P. Smith Huntingdon Valley CC 6&4 Philadelphia Cricket Club
1903 Howard W. Perrin Philadelphia Cricket Club William P. Smith Huntingdon Valley CC N/A Huntingdon Valley CC
1902 William P. Smith Huntingdon Valley CC Harold B. McFarland Huntingdon Valley CC 1-up Bala GC
1901 William P. Smith Huntingdon Valley CC Rodman E. Griscom Merion Cricket Club 3&2 St. Davids GC
1900 Fergus M. Mackle Philadelphia Cricket Club A.J.P. Gallagher, Sr. St. Davids GC 6&5 Philadelphia Cricket Club
1899 Francis H. Bohlen Philadelphia Cricket Club William P. Smith Huntingdon Valley CC 6&5 Merion Cricket Club
1898 William P. Smith Huntingdon Valley CC H.M. Forest Philadelphia CC N/A Rydal GC
1897 Albert H. Smith Philadelphia Cricket Club J.D. Winsor Merion Cricket Club 37 holes Philadelphia CC
Format: match play (36-hole final)
 
Year
Champion, runner-up
Score
Venue (Primary/qualifying only)

2018

Jeremy Wall, Manasquan River d. Andrew Mason, Huntingdon Valley

37 holes

Whitemarsh Valley/Green Valley

2017

Gregor Orlando, Philadelphia Cricket d. Grant Skyllas, LedgeRock

9&8

Philadelphia Cricket (Wissahickon/Militia Hill)

2016

Michael McDermott, Merion d. Jeff Osberg, Huntingdon Valley

1-up

Merion (East)/Philadelphia

2015

Cole Berman, Philadelphia Cricket d. Michael Davis, Aronimink

6&4

Llanerch/Rolling Green

The BMW Philadelphia Amateur Championship is GAP’s premier event. Participants must first advance through a one day, 36-hole stroke play qualifier to gain one of 32 available match play positions. Those who qualify for match play must advance through four matches in two days to reach the Amateur Final, which is typically held on the Saturday of Father’s Day weekend. The winner receives the J. Wood Platt Trophy; its namesake holds a record-seven Amateur Championship titles.