The Golf Association of Philadelphiaclose_icon

Caddie Tournament

Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-41); Class E (42 & Over)
2018 Class A — Michael Larkin Llanerch CC 81 Bala GC
Class B — Jordan Cook Waynesborough 75
Class C — Thomas Weir Aronimink GC 68
Class D — Chris Swartz Philadelphia CC 72
Class E — Stanley Saunders Huntingdon Valley CC 76
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-41); Class E (42 & Over)
2017 Class A — Jason Swartz Commonwealth National GC 76 Bellewood CC
Class B — *Luke McKeogh Commonwealth National GC 75
Class C — John Breslin Commonwealth National GC 68
Class D — *Chris Button Philadelphia CC 70
Class E — *Rob Kingston Saucon Valley CC 76
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-27); Class D (28-44); Class E (45 & Over)
2016 Class A — Ron Robinson Commonwealth National GC 74 Doylestown CC
Class B — Robert Olseski Chester Valley GC 71
Class C — *Scott Forrester Union League GC at Torresdale 76
Class D — Trevor Pope Lancaster CC 72
Class E — Paul Bilous Lehigh CC 80
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-28); Class D (29-43); Class E (44 & Over)
2015 Class A — David Formica Lancaster CC 84 Whitford CC
Class B — *Robert Olseski Chester Valley GC 75
Class C — James Pokorny Merion GC 75
Class D — Paul Boreland Philadelphia Cricket Club 73
Class E — Lance Hornung Merion GC 82
Class A (17 & Under); Class B (18-23); Class C (24-30); Class D (31-42); Class E (43 & Over)
2014 Class A — Sawyer Wolfers Waynesborough CC 78 Coatesville CC
Class B — Steven Owens, III Commonwealth National GC 71
Class C — Stephen Frisch, III Saucon Valley CC 70
Class D — *Nigel Scott Philadelphia CC 72
Class E — Owen Samuda Pine Valley GC 75
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-27); Class D (28-40); Class E (41 & Over)
2013 Class A — Eric Dargis Hidden Creek GC 71 McCall G&CC
Class B — Jay Fisher Huntingdon Valley CC 66
Class C — Brian Devlin Philadelphia Cricket Club 68
Class D — Jon Rudisill Pine Valley GC 67
Class E — *John Patella Rolling Green GC 70
Class A (17 & Under); Class B (18-22); Class C (23-30); Class D (31-49); Class E (50-65)
2012 Class A — Aaron Fricke Lancaster CC 75 Saucon Valley CC (Weyhill)
Class B — Scott Forrester/Joseph Shaw JC Melrose CC/Philmont CC 75
Class C — Phillip Mortell/James Pokorny Aronimink GC/Merion GC 77
Class D — Brian Johnson Lehigh CC 76
Class E — Douglas Thompson Merion GC 80
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-28); Class D (31-49); Class E (50-64)
2011 Class A — Aaron Shotzberger Philmont CC 84 Green Valley CC
Class B — Matthew Jakubowski Tavistock CC 80
Class C — Will Gallagher, III Chester Valley GC 76
Class D — Ryan Artz Lancaster CC 71
Class E — Jack Lukens Lookaway GC 77
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-24); Class D (25-38); Class E (38 & Over)
2010 Class A — Neil Langenstein Lookaway GC 84 Bala GC
Class B — Paul Berry Cedarbrook CC 75
Class C — Erik Brubaker Applebrook GC 72
Class D — Nathan Dougherty Stonewall 72
Class E — Eric Dahl Overbrook GC 74
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-26); Class D (27-45); Class E (46 & Over)
2009 Class A — William Peuser Whitemarsh Valley CC 91 LedgeRock GC
Class B — Derek Glaser Applebrook GC 77
Class C — *Jamie Shaffer Green Valley CC 74
Class D — Robert Clark, Jr. Saucon Valley CC
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-26); Class D (27-44); Class E (45 & Over)
2008 Class A — Jonathan Burns Philmont CC 78 Merion GC (West)
Class B — Gary Warren, Jr. Lookaway GC 70
Class C — William Gallagher Chester Valley GC 73
Class D — Charles Bisbano Aronimink GC 76
Class E — Jack Lukens Lookaway GC 76
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-28); Class D (29-46); Class E (47 & Over)
2007 Class A — Benjamin Grabowski Lancaster CC 81 St. Annes Club (Back Creek)
Class B — Gary Warren, Jr. Lookaway GC 74
Class C — Jake Suplicki Huntingdon Valley CC 76
Class D — Lance Hornung Pine Valley GC 75
Class E — Jack Lukens Lookaway GC 77
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-31); Class D (32-46); Class E (47 & Over)
2006 Class A — Justin Stonge Tavistock CC 87 Bent Creek CC
Class B — Steve Hosack Torresdale-Frankford CC 78
Class C — Daniel Reeves Manufacturers G&CC 77
Class D — Shaun Burke Lancaster CC 74
Class E — *Ken McKee Pine Valley GC 77
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-29); Class D (30-46); Class E (47 & Over)
2005 Class A — Andrew Franke RiverCrest GC & Preserve 89 Coatesville CC
Class B — Frank Petrash Commonwealth National GC 80
Class C — C.J. Sturgell Applebrook GC 77
Class D — Lance Hornung Pine Valley GC 76
Class E — John Herman Fry Stonewall 72
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-26); Class D (27-45); Class E (46 & Over)
2004 Class A — Shane Howey Tavistock CC 83 Llanerch CC
Class B — Jared Miller Lehigh CC 77
Class C — Mickey McKenzie Philmont CC 78
Class D — Donny Wessner Applebrook GC 73
Class E — Robert Clark, Jr. Saucon Valley CC 78
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-29); Class D (30-47); Class E (48 & Over)
2003 Class A — Mike Parker Whitemarsh Valley CC 79 Edgmont CC
Class B — Chris Sylvia Pine Valley GC 71
Class C — Russell Baribault Overbrook GC 77
Class D — Donny Wessner Applebrook GC 74
Class E — Herman John Fry Stonewall 71
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-29); Class D (30-47); Class E (48 & Over)
2002 Class A — Jamie Shaffer Green Valley CC 75 Saucon Valley CC (Weyhill)
Class B — *Ed Johnson St. Davids GC 74
Class C — E.J. Moody The Springhaven Club 80
Class D — Gerry Gallagher Merion GC 75
Class E — Robert Clark, Jr. Saucon Valley CC 73
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-45); Class E (46 & Over)
2001 Class A — *Jamie Shaffer Green Valley CC 72 McCall Field CC
Class B — Charles Haines Greenacres CC 69
Class C — David Locher Chester Valley GC 70
Class D — Garry Wood Merion GC 66
Class E — Gerald Parisi Philadelphia Cricket Club
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-45); Class E (46 & Over)
2000 Class A — Jamie Shaffer Green Valley CC 83 Green Valley CC
Class B — Ryan Molloy Waynesborough CC 79
Class C — Kenneth Doyle Overbrook GC 77
Class D — Joseph Sullivan Manufacturers G&CC 77
Class E — Stanley Saunders Radley Run CC 76
Class A (16 & Under); Class B (17-22); Class C (23 & Over)
1999 Class A — Pete Gillespie Manufacturers G&CC 83 Ashbourne CC
Class B — *Matt Berkowitz Overbrook GC 71
Class C — Allen McDonald Merion GC 68
Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-25); Class D (26-40); Class E (41 & Over)
1998 Class A — Mike Soroka Philmont CC 75 Stonewall
Class B — Mitch Steed Waynesborough CC 76
Class C — Joe Rossi Squires GC 78
Class D — Lance Hornung Pine Valley GC 74
Class E — *Dennis Pilotti Aronimink GC 80
Class A (15-16); Class B (17-19); Class C (20-23); Class D (24-37); Class E (38 & Over)
1997 Class A — Mike Soroka Philmont CC 80 Waynesborough CC
Class B — Mike Witkowski Philmont CC 76
Class C — Joe Rossi Squires GC 77
Class D — Steve McDaniel Galloway National GC 75
Class E — John McNeil Stonewall 77
1996 No contest
Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-22); Class D (23-39); Class E (40 & Over)
1995 Class A — Kris Waldron Galloway National GC 90 Ashbourne CC
Class B — Joe Rossi Squires GC 81
Class C — Brian Gillespie Waynesborough CC 70
Class D — Lance Hornung Pine Valley GC 74
Class E — Ken McKee Pine Valley GC 78
Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-22); Class D (23-32); Class E (33 & Over)
1994 Class A — John Strickhouser Chester Valley GC 82 Llanerch CC
Class B — Brian Gillespie St. Davids GC 74
Class C — Karim Jawhary Philmont CC 74
Class D — Matt King Llanerch CC 76
Class E — Walt Covell Waynesborough CC 76
Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-22); Class D (23-36); Class E (37 & Over)
1993 Class A — Joe Rossi Squires GC 81 Philadelphia Electric CC
Class B — Brian Gillespie St. Davids GC 72
Class C — David Mulli Lafferty Radnor Valley CC 74
Class D — Julio C. Martinez Berkshire CC 73
Class E — Stanley Saunders North Hills CC 73
Class A (15 & Under); Class B (16-19); Class C (20-22); Class D (23-34); Class E (35 & Over)
1992 Class A — Michael Horn Sunnybrook GC 87 Huntingdon Valley CC
Class B — Brian Gillespie St. Davids GC 76
Class C — Greg Sandell West Chester G&CC 73
Class D — Brian O’Neill Huntingdon Valley CC 78
Class E — John Malko Laurel Creek CC 79
Class A (15 & Under); Class B (16-19); Class C (20-22); Class D (23-34); Class E (35 & Over)
1991 Class A — David Pegg St. Davids GC 98 Llanerch CC
Class B — Karim Jawhary Philmont CC 79
Class C — Rich Steinmetz Spring Ford CC 73
Class D — Lance Hornung Pine Valley GC 76
Class E — Thomas McDonald Philadelphia CC 79
Class A (16 & Under); Class B (17-18); Class C (19-21); Class D (22-32); Class E (33 & Over)
1990 Class A — Brian Nowak Sunnybrook GC 77 Torresdale-Frankford CC
Class B — Chris Quinn Torresdale-Frankford CC 77
Class C — *Michael DiGangi Gulph Mills GC 80
Class D — *Michael Mager Gulph Mills GC 82
Class E — Neal Brennan St. Davids GC 87
Class A (15 & Under); Class B (16-17); Class C (18-20); Class D (21-30); Class E (31 & Over)
1989 Class A — Jeff Dockey Berkshire CC 88 Philadelphia Electric CC
Class B — Jim Maher Huntingdon Valley CC 69
Class C — Jason Panter Tavistock CC 65
Class D — Curt Oberparleiter Pine Valley GC 67
Class E — *Mike Gosiak Pine Valley GC 69
Class A (30 & Over); Class B (19-29); Class C (17-18); Class D (16 & Under))
1988 Class A — *Tracy Friend Philadelphia CC 83 Torresdale-Frankford CC
Class B — Russ Fayer Green Valley CC 75
Class C — *Pat Coyle Pine Valley GC 75
Class D — Dave Haase Aronimink GC 76
1987 Class A — *Curt Oberparleiter Pine Valley GC 78 Ashbourne CC
Class B — *Ventnor Wright Waynesborough CC 73
Class C — *Matthew Welsh Waynesborough CC 80
Class D — Chris Boyce Huntingdon Valley CC 75
1986 Class A — Lawrence Crisden Atlantic City CC 75 Riverton CC
Class B — Jerry Donofrio Ashbourne CC 74
Class C — Joe Kelly Whitemarsh Valley CC 77
Class D — Drew O’Neil Huntingdon Valley CC 83
1985 Class A — Jerry Donofrio Ashbourne CC 74 Ashbourne CC
Class B — Tom Kelly Huntingdon Valley CC 69
Class C — Joe Kelly Whitemarsh Valley CC 77
Class D — J.J. Booth Atlantic City CC 83
1984 Class A — Stanley Saunders Huntingdon Valley CC 78 Llanerch CC
Class B — Chris Carey Riverton CC 76
Class C — James Welsh Waynesborough CC 77
Class D — Bill Gombert Lehigh CC 77
1983 Class A — Richard Langford Tavistock CC 74 Burlington County CC
Class B — Mickey Sokalski Saucon Valley CC 68
Class C — Parker J. Lessel Lehigh CC 75
Class D — Judd Scarpello Philmont CC 78
1982 Class A — Jack O’Connor Merion GC 72 Philmont CC
Class B — Tom O’Malley Radnor Valley CC 74
Class C — Mike Gilligan Torresdale-Frankford CC 75
Class D — Chris Morris Green Valley CC 75
1981 Class A — William Byrd Philmont CC 83 Medford Lakes CC
Class B — Greg Day Old York Road CC 76
Class C — Mickey Sokalski Saucon Valley CC 77
Class D — Jeff Shaner Brookside CC 80
1980 Class A — Arnold Brown Atlantic City CC 78 Plymouth CC
Class B — Seve Theaphilus Gulph Mills GC 74
Class C — Mickey Sokalski Saucon Valley CC 78
Class D — Tom Kelly Huntingdon Valley CC 89
1979 Class A — Woody Keyser Saucon Valley CC 78 Burlington County CC
Class B — Thomas Oxenreider Plymouth CC 74
Class C — Ray Silnik Lehigh CC 74
Class D — Nick Sinnott Indian Valley CC 83
1978 Class A — *Jack O’Connor Merion GC 83 Overbrook GC
Class B — William Erskine Green Valley CC 75
Class C — Jon Magarace Philmont CC 81
Class D — David Calvin Melrose CC 82
1977 Class A — Alton Handwerk Whitemarsh Valley CC 79 Tavistock CC
Class B — J. Thomas O’Callaghan, Jr. Manufacturers G&CC 74
Class C — *Bob Turner Tavistock CC 76
Class D — Frank Brigidi Huntingdon Valley CC 83
1976 Class A — Jack O’Connor Merion GC 80 Manufacturers G&CC
Class B — *Bill Erskine Green Valley CC 79
Class C — *Dan Duffy Tavistock CC 78
Class D — Bob Turner Tavistock CC 76
1975 Class A — Alton Handwerk Whitemarsh Valley CC 76 Manufacturers G&CC
Class B — John Truax Wilmington CC 79
Class C — *David Schneider Radnor Valley CC 84
Class D — *Peter Lacey North Hills CC 82
1974 Class A — Charles Fraelich Bala GC 77 Whitemarsh Valley CC
Class B — John W. English Philadelphia Cricket Club 78
Class C — John Traux Melrose CC 80
Class D — Vincent Deagler Philadelphia CC 81
1973 Class A — Charles Colligan Tavistock CC 81 Woodcrest CC
Class B — *Dennis Beatty Pine Valley GC 79
Class C — Steve Lyons Llanerch CC 78
Class D — Keith Mowery Saucon Valley CC 78
1972 Class A — John M. O’Connor Merion GC 81 Huntingdon Valley CC
Class B — Leo Glutting Pine Valley GC 72
Class C — *James Cawley Aronimink GC 75
Class D — Craig Mowrey Saucon Valley CC 81
1971 Class A — Herbert Owens Wilmington CC 73
Class B — *Harry Zimmerman, Jr. Philadelphia CC 76
Class C — *Steve Collins Squires GC 79
Class D — Jack Motz Meadowlands CC 78
Class A (40 & Over); Class B (23-29); Class C (17-22); Class D (Ages 16 & Under)
1970 Class A — Angelo Franco Moselem Springs GC 75 Hercules CC
Class B — Robert P. Heath North Hills CC 76
Class C — Jimmy Mahoney Hercules CC 74
Class D — Mark Mazza Brookside CC 80
1969 Class A — Arthur Lucas Philmont CC 73 Tavistock CC
Class B — Jerry Huggins Riverton CC 78
Class C — Tommy McDonald Philadelphia CC 76
Class D — Gregg Wolfe Torresdale-Frankford CC 77
1968 Class A — Charles Froelich Bala GC 72 Philmont CC
Class B — Carl Belfatti Huntingdon Valley CC 74
Class C — Frank McFadden Llanerch CC 77
Class D — Joe Drygas Green Valley CC 80
1967 Class A — Donald Wolfe Concord CC 77 Melrose CC
Class B — George W. Cherry, II Riverton CC 71
Class C — Robert Murphy Wilmington CC 75
Class D — Lawrence Kelly Whitemarsh Valley CC 76
1966 Class A — E.R. Keyser Saucon Valley CC 76 Merion GC (West)
Class B — Ralph DiFronzo Aronimink GC 76
Class C — *Carl Everett Merion GC 72
Class D — Frank McFadden Llanerch CC 78
1965 Class A — *Joseph Sousa Merion GC 74 Merion GC (West)
Class B — *John Sharkey Philmont CC 75
Class C — *Bob Moffat Rydal CC 73
Class D — Larry Oelschlegel Plymouth CC 75
1964 Class A — Dick Firth Atlantic City CC 78 Meadowlands CC
Class B — Howard Cottom North Hills CC 78
Class C — Chuck McCoy Melrose CC 75
Class D — Edward Lindeke Whitford CC 75
1963 Class A — Paul Markland Gulph Mills GC 74 Meadowlands CC
Class B — Vernon Wright Chester Valley GC 75
Class C — Thomas Prouse Torresdale-Frankford CC 75
Class D — Edward Lindeke Whitford CC 79
1962 Class A — Alfred Zehender North Hills CC 82 Riverton CC
Class B — Joseph Nattle Phoenixville CC 74
Class C — William Capozzoli Woodcrest CC 77
Class D — James Robinson Llanerch CC 80
Class A (21 & Over); Class B (16-20); Class C (Ages up to 16)
1961 Class A — William Mackey Whitford CC 76 Whitemarsh Valley CC
Class B — Robert Estill/Bernie Noralsky St. Davids GC/Torresdale-Frankford CC 76
Class C — Frank Guise Manufacturers G&CC 82
1960 Class A — Richard E. King Riverton CC 72 Chester Valley GC
Class B — Richard McIlvaine Woodbury CC 76
Class C — Chuck Homiller Philmont CC 84
1959 Class A — Carroll Williams Philmont CC 77 Overbrook GC
Class B — Robert Thomas Torresdale-Frankford CC 77
Class C — Thomas Filewicz Whitemarsh Valley CC 87
1958 Class A — Joseph Frazone Meadowlands CC 75 Green Valley CC
Class B — Joe Nelson White Manor CC 77
Class C — Bob Roskow Cedarbrook CC 88
1957 Class A — Howard Cotton North Hills CC 73 Philmont CC
Class B — Wayne Hill Berkleigh CC 77
Class C — William Mitchell Melrose CC 80
1956 Class A — Frank Davante North Hills CC 77 Whitemarsh Valley CC
Class B — John Buggy Melrose CC 80
Class C — Benny Thomas Atlantic City CC 82
1955 Class A — Mike Basilio Merion GC 76 Llanerch CC
Class B — Harry Elwell, III Atlantic City CC 78
Class C — John Buggy Melrose CC 81
1954 Class A — Paul Vasily Gulph Mills GC 72 Philmont CC
Class B — Paul Martin Llanerch CC 77
Class C — John Whetstone Bala GC 80
1953 Class A — Michael Seraika Lu Lu CC 73 Philmont CC (South)
Class B — William Riley Torresdale-Frankford CC 73
Class C — Edwin Lawrence Llanerch CC 77
1952 Class A — Charles Worrell White Manor CC 76 Whitemarsh Valley CC
Class B — Larry Brown Atlantic City CC 82
Class C — Rodman Zwimer Riverton CC 85
1951 Class A — Paul Vasily Gulph Mills GC 72 Philmont CC
Class B — Joseph Lewandowski Green Valley CC 78
Class C — Jean Ewing Melrose CC 83
1950 Class A — Francis Nixon Ashbourne CC 72 The Springhaven Club
Class B — Donald Thomas Huntingdon Valley CC 77
Class C — Henry Phillips Lu Lu Temple CC 85
1949 Class A — Edward Golembeski Philadelphia CC 71 Ashbourne CC
Class B — Francis Nixon Ashbourne CC 72
Class C — Donald Werb Huntingdon Valley CC 85
1948 Class A — Joseph Loughlin Philadelphia CC 71 Poquessing CC
Class B — Joe Minnick Merchantville CC 75
Class C — Michael DiVenanzio Sandy Run CC 81
1947 Class A — Peter DiPalentino Old York Road CC 75 Sandy Run CC
Class B — Jason W. Finegan Tully-Secane CC 75
Class C — William J. Curran Schuylkill CC 79
1946 Joseph Loughlin Green Valley CC 72 Philmont CC
* — determined in playoff