The Golf Association of Philadelphiaclose_icon

Caddie Tournament

2020No Contest - Coronavirus   
Class A (Women); Class B (18 & Under); Class C (19-20); Class D (21-52); Class E (55 & Over)
2019Class A — Melissa LandisThe ACE Club74Foxchase GC
Class B — Noah SimCommonwealth National GC74
Class C — Brandon CassidyDoylestown CC74
Class D — Pat DonaldsonTavistock CC76
Class E — Paul BilousLehigh83
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-41); Class E (42 & Over)
2018Class A — Michael LarkinLlanerch CC81Bala GC
 Class B — Jordan CookWaynesborough75 
 Class C — Thomas WeirAronimink GC68 
 Class D — Chris SwartzPhiladelphia CC72 
 Class E — Stanley SaundersHuntingdon Valley CC76 
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-41); Class E (42 & Over)
2017Class A — Jason SwartzCommonwealth National GC76Bellewood CC
 Class B — *Luke McKeoghCommonwealth National GC75 
 Class C — John BreslinCommonwealth National GC68 
 Class D — *Chris ButtonPhiladelphia CC70 
 Class E — *Rob KingstonSaucon Valley CC76 
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-27); Class D (28-44); Class E (45 & Over)
2016Class A — Ron RobinsonCommonwealth National GC74Doylestown CC
 Class B — Robert OlseskiChester Valley GC71 
 Class C — *Scott ForresterUnion League GC at Torresdale76 
 Class D — Trevor PopeLancaster CC72 
 Class E — Paul BilousLehigh CC80 
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-28); Class D (29-43); Class E (44 & Over)
2015Class A — David FormicaLancaster CC84Whitford CC
 Class B — *Robert OlseskiChester Valley GC75 
 Class C — James PokornyMerion GC75 
 Class D — Paul BorelandPhiladelphia Cricket Club73 
 Class E — Lance HornungMerion GC82 
Class A (17 & Under); Class B (18-23); Class C (24-30); Class D (31-42); Class E (43 & Over)
2014Class A — Sawyer WolfersWaynesborough CC78Coatesville CC
 Class B — Steven Owens, IIICommonwealth National GC71 
 Class C — Stephen Frisch, IIISaucon Valley CC70 
 Class D — *Nigel ScottPhiladelphia CC72 
 Class E — Owen SamudaPine Valley GC75 
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-27); Class D (28-40); Class E (41 & Over)
2013Class A — Eric DargisHidden Creek GC71McCall G&CC
 Class B — Jay FisherHuntingdon Valley CC66 
 Class C — Brian DevlinPhiladelphia Cricket Club68 
 Class D — Jon RudisillPine Valley GC67 
 Class E — *John PatellaRolling Green GC70 
Class A (17 & Under); Class B (18-22); Class C (23-30); Class D (31-49); Class E (50-65)
2012Class A — Aaron FrickeLancaster CC75Saucon Valley CC (Weyhill)
 Class B — Scott Forrester/Joseph ShawJC Melrose CC/Philmont CC75 
 Class C — Phillip Mortell/James PokornyAronimink GC/Merion GC77 
 Class D — Brian JohnsonLehigh CC76 
 Class E — Douglas ThompsonMerion GC80 
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-28); Class D (31-49); Class E (50-64)
2011Class A — Aaron ShotzbergerPhilmont CC84Green Valley CC
 Class B — Matthew JakubowskiTavistock CC80 
 Class C — Will Gallagher, IIIChester Valley GC76 
 Class D — Ryan ArtzLancaster CC71 
 Class E — Jack LukensLookaway GC77 
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-24); Class D (25-38); Class E (38 & Over)
2010Class A — Neil LangensteinLookaway GC84Bala GC
 Class B — Paul BerryCedarbrook CC75 
 Class C — Erik BrubakerApplebrook GC72 
 Class D — Nathan DoughertyStonewall72 
 Class E — Eric DahlOverbrook GC74 
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-26); Class D (27-45); Class E (46 & Over)
2009Class A — William PeuserWhitemarsh Valley CC91LedgeRock GC
 Class B — Derek GlaserApplebrook GC77 
 Class C — *Jamie ShafferGreen Valley CC74 
 Class D — Robert Clark, Jr.Saucon Valley CC  
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-26); Class D (27-44); Class E (45 & Over)
2008Class A — Jonathan BurnsPhilmont CC78Merion GC (West)
 Class B — Gary Warren, Jr.Lookaway GC70 
 Class C — William GallagherChester Valley GC73 
 Class D — Charles BisbanoAronimink GC76 
 Class E — Jack LukensLookaway GC76 
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-28); Class D (29-46); Class E (47 & Over)
2007Class A — Benjamin GrabowskiLancaster CC81St. Annes Club (Back Creek)
 Class B — Gary Warren, Jr.Lookaway GC74 
 Class C — Jake SuplickiHuntingdon Valley CC76 
 Class D — Lance HornungPine Valley GC75 
 Class E — Jack LukensLookaway GC77 
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-31); Class D (32-46); Class E (47 & Over)
2006Class A — Justin StongeTavistock CC87Bent Creek CC
 Class B — Steve HosackTorresdale-Frankford CC78 
 Class C — Daniel ReevesManufacturers' G&CC77 
 Class D — Shaun BurkeLancaster CC74 
 Class E — *Ken McKeePine Valley GC77 
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-29); Class D (30-46); Class E (47 & Over)
2005Class A — Andrew FrankeRiverCrest GC & Preserve89Coatesville CC
 Class B — Frank PetrashCommonwealth National GC80 
 Class C — C.J. SturgellApplebrook GC77 
 Class D — Lance HornungPine Valley GC76 
 Class E — John Herman FryStonewall72 
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-26); Class D (27-45); Class E (46 & Over)
2004Class A — Shane HoweyTavistock CC83Llanerch CC
 Class B — Jared MillerLehigh CC77 
 Class C — Mickey McKenziePhilmont CC78 
 Class D — Donny WessnerApplebrook GC73 
 Class E — Robert Clark, Jr.Saucon Valley CC78 
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-29); Class D (30-47); Class E (48 & Over)
2003Class A — Mike ParkerWhitemarsh Valley CC79Edgmont CC
 Class B — Chris SylviaPine Valley GC71 
 Class C — Russell BaribaultOverbrook GC77 
 Class D — Donny WessnerApplebrook GC74 
 Class E — Herman John FryStonewall71 
Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-29); Class D (30-47); Class E (48 & Over)
2002Class A — Jamie ShafferGreen Valley CC75Saucon Valley CC (Weyhill)
 Class B — *Ed JohnsonSt. Davids GC74 
 Class C — E.J. MoodyThe Springhaven Club80 
 Class D — Gerry GallagherMerion GC75 
 Class E — Robert Clark, Jr.Saucon Valley CC73 
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-45); Class E (46 & Over)
2001Class A — *Jamie ShafferGreen Valley CC72McCall Field CC
 Class B — Charles HainesGreenacres CC69 
 Class C — David LocherChester Valley GC70 
 Class D — Garry WoodMerion GC66 
 Class E — Gerald ParisiPhiladelphia Cricket Club 
Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-45); Class E (46 & Over)
2000Class A — Jamie ShafferGreen Valley CC83Green Valley CC
 Class B — Ryan MolloyWaynesborough CC79 
 Class C — Kenneth DoyleOverbrook GC77 
 Class D — Joseph SullivanManufacturers' G&CC77 
 Class E — Stanley SaundersRadley Run CC76 
Class A (16 & Under); Class B (17-22); Class C (23 & Over)
1999Class A — Pete GillespieManufacturers' G&CC83Ashbourne CC
 Class B — *Matt BerkowitzOverbrook GC71 
 Class C — Allen McDonaldMerion GC68 
Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-25); Class D (26-40); Class E (41 & Over)
1998Class A — Mike SorokaPhilmont CC75Stonewall
 Class B — Mitch SteedWaynesborough CC76 
 Class C — Joe RossiSquires GC78 
 Class D — Lance HornungPine Valley GC74 
 Class E — *Dennis PilottiAronimink GC80 
Class A (15-16); Class B (17-19); Class C (20-23); Class D (24-37); Class E (38 & Over)
1997Class A — Mike SorokaPhilmont CC80Waynesborough CC
 Class B — Mike WitkowskiPhilmont CC76 
 Class C — Joe RossiSquires GC77 
 Class D — Steve McDanielGalloway National GC75 
 Class E — John McNeilStonewall77 
1996No contest
Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-22); Class D (23-39); Class E (40 & Over)
1995Class A — Kris WaldronGalloway National GC90Ashbourne CC
 Class B — Joe RossiSquires GC81 
 Class C — Brian GillespieWaynesborough CC70 
 Class D — Lance HornungPine Valley GC74 
 Class E — Ken McKeePine Valley GC78 
Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-22); Class D (23-32); Class E (33 & Over)
1994Class A — John StrickhouserChester Valley GC82Llanerch CC
 Class B — Brian GillespieSt. Davids GC74 
 Class C — Karim JawharyPhilmont CC74 
 Class D — Matt KingLlanerch CC76 
 Class E — Walt CovellWaynesborough CC76 
Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-22); Class D (23-36); Class E (37 & Over)
1993Class A — Joe RossiSquires GC81Philadelphia Electric CC
 Class B — Brian GillespieSt. Davids GC72 
 Class C — David Mulli LaffertyRadnor Valley CC74 
 Class D — Julio C. MartinezBerkshire CC73 
 Class E — Stanley SaundersNorth Hills CC73 
Class A (15 & Under); Class B (16-19); Class C (20-22); Class D (23-34); Class E (35 & Over)
1992Class A — Michael HornSunnybrook GC87Huntingdon Valley CC
 Class B — Brian GillespieSt. Davids GC76 
 Class C — Greg SandellWest Chester G&CC73 
 Class D — Brian O'NeillHuntingdon Valley CC78 
 Class E — John MalkoLaurel Creek CC79 
Class A (15 & Under); Class B (16-19); Class C (20-22); Class D (23-34); Class E (35 & Over)
1991Class A — David PeggSt. Davids GC98Llanerch CC
 Class B — Karim JawharyPhilmont CC79 
 Class C — Rich SteinmetzSpring Ford CC73 
 Class D — Lance HornungPine Valley GC76 
 Class E — Thomas McDonaldPhiladelphia CC79 
Class A (16 & Under); Class B (17-18); Class C (19-21); Class D (22-32); Class E (33 & Over)
1990Class A — Brian NowakSunnybrook GC77Torresdale-Frankford CC
 Class B — Chris QuinnTorresdale-Frankford CC77 
 Class C — *Michael DiGangiGulph Mills GC80 
 Class D — *Michael MagerGulph Mills GC82 
 Class E — Neal BrennanSt. Davids GC87 
Class A (15 & Under); Class B (16-17); Class C (18-20); Class D (21-30); Class E (31 & Over)
1989Class A — Jeff DockeyBerkshire CC88Philadelphia Electric CC
 Class B — Jim MaherHuntingdon Valley CC69 
 Class C — Jason PanterTavistock CC65 
 Class D — Curt OberparleiterPine Valley GC67 
 Class E — *Mike GosiakPine Valley GC69 
Class A (30 & Over); Class B (19-29); Class C (17-18); Class D (16 & Under))
1988Class A — *Tracy FriendPhiladelphia CC83Torresdale-Frankford CC
 Class B — Russ FayerGreen Valley CC75 
 Class C — *Pat CoylePine Valley GC75 
 Class D — Dave HaaseAronimink GC76 
1987Class A — *Curt OberparleiterPine Valley GC78Ashbourne CC
 Class B — *Ventnor WrightWaynesborough CC73 
 Class C — *Matthew WelshWaynesborough CC80 
 Class D — Chris BoyceHuntingdon Valley CC75 
1986Class A — Lawrence CrisdenAtlantic City CC75Riverton CC
 Class B — Jerry DonofrioAshbourne CC74 
 Class C — Joe KellyWhitemarsh Valley CC77 
 Class D — Drew O'NeilHuntingdon Valley CC83 
1985Class A — Jerry DonofrioAshbourne CC74Ashbourne CC
 Class B — Tom KellyHuntingdon Valley CC69 
 Class C — Joe KellyWhitemarsh Valley CC77 
 Class D — J.J. BoothAtlantic City CC83 
1984Class A — Stanley SaundersHuntingdon Valley CC78Llanerch CC
 Class B — Chris CareyRiverton CC76 
 Class C — James WelshWaynesborough CC77 
 Class D — Bill GombertLehigh CC77 
1983Class A — Richard LangfordTavistock CC74Burlington County CC
 Class B — Mickey SokalskiSaucon Valley CC68 
 Class C — Parker J. LesselLehigh CC75 
 Class D — Judd ScarpelloPhilmont CC78 
1982Class A — Jack O'ConnorMerion GC72Philmont CC
 Class B — Tom O'MalleyRadnor Valley CC74 
 Class C — Mike GilliganTorresdale-Frankford CC75 
 Class D — Chris MorrisGreen Valley CC75 
1981Class A — William ByrdPhilmont CC83Medford Lakes CC
 Class B — Greg DayOld York Road CC76 
 Class C — Mickey SokalskiSaucon Valley CC77 
 Class D — Jeff ShanerBrookside CC80 
1980Class A — Arnold BrownAtlantic City CC78Plymouth CC
 Class B — Seve TheaphilusGulph Mills GC74 
 Class C — Mickey SokalskiSaucon Valley CC78 
 Class D — Tom KellyHuntingdon Valley CC89 
1979Class A — Woody KeyserSaucon Valley CC78Burlington County CC
 Class B — Thomas OxenreiderPlymouth CC74 
 Class C — Ray SilnikLehigh CC74 
 Class D — Nick SinnottIndian Valley CC83 
1978Class A — *Jack O'ConnorMerion GC83Overbrook GC
 Class B — William ErskineGreen Valley CC75 
 Class C — Jon MagaracePhilmont CC81 
 Class D — David CalvinMelrose CC82 
1977Class A — Alton HandwerkWhitemarsh Valley CC79Tavistock CC
 Class B — J. Thomas O'Callaghan, Jr.Manufacturers' G&CC74 
 Class C — *Bob TurnerTavistock CC76 
 Class D — Frank BrigidiHuntingdon Valley CC83 
1976Class A — Jack O'ConnorMerion GC80Manufacturers' G&CC
 Class B — *Bill ErskineGreen Valley CC79 
 Class C — *Dan DuffyTavistock CC78 
 Class D — Bob TurnerTavistock CC76 
1975Class A — Alton HandwerkWhitemarsh Valley CC76Manufacturers' G&CC
 Class B — John TruaxWilmington CC79 
 Class C — *David SchneiderRadnor Valley CC84 
 Class D — *Peter LaceyNorth Hills CC82 
1974Class A — Charles FraelichBala GC77Whitemarsh Valley CC
 Class B — John W. EnglishPhiladelphia Cricket Club78 
 Class C — John TrauxMelrose CC80 
 Class D — Vincent DeaglerPhiladelphia CC81 
1973Class A — Charles ColliganTavistock CC81Woodcrest CC
 Class B — *Dennis BeattyPine Valley GC79 
 Class C — Steve LyonsLlanerch CC78 
 Class D — Keith MowerySaucon Valley CC78 
1972Class A — John M. O'ConnorMerion GC81Huntingdon Valley CC
 Class B — Leo GluttingPine Valley GC72 
 Class C — *James CawleyAronimink GC75 
 Class D — Craig MowreySaucon Valley CC81 
1971Class A — Herbert OwensWilmington CC73 
 Class B — *Harry Zimmerman, Jr.Philadelphia CC76 
 Class C — *Steve CollinsSquires GC79 
 Class D — Jack MotzMeadowlands CC78 
Class A (40 & Over); Class B (23-29); Class C (17-22); Class D (Ages 16 & Under)
1970Class A — Angelo FrancoMoselem Springs GC75Hercules CC
 Class B — Robert P. HeathNorth Hills CC76 
 Class C — Jimmy MahoneyHercules CC74 
 Class D — Mark MazzaBrookside CC80 
1969Class A — Arthur LucasPhilmont CC73Tavistock CC
 Class B — Jerry HugginsRiverton CC78 
 Class C — Tommy McDonaldPhiladelphia CC76 
 Class D — Gregg WolfeTorresdale-Frankford CC77 
1968Class A — Charles FroelichBala GC72Philmont CC
 Class B — Carl BelfattiHuntingdon Valley CC74 
 Class C — Frank McFaddenLlanerch CC77 
 Class D — Joe DrygasGreen Valley CC80 
1967Class A — Donald WolfeConcord CC77Melrose CC
 Class B — George W. Cherry, IIRiverton CC71 
 Class C — Robert MurphyWilmington CC75 
 Class D — Lawrence KellyWhitemarsh Valley CC76 
1966Class A — E.R. KeyserSaucon Valley CC76Merion GC (West)
 Class B — Ralph DiFronzoAronimink GC76 
 Class C — *Carl EverettMerion GC72 
 Class D — Frank McFaddenLlanerch CC78 
1965Class A — *Joseph SousaMerion GC74Merion GC (West)
 Class B — *John SharkeyPhilmont CC75 
 Class C — *Bob MoffatRydal CC73 
 Class D — Larry OelschlegelPlymouth CC75 
1964Class A — Dick FirthAtlantic City CC78Meadowlands CC
 Class B — Howard CottomNorth Hills CC78 
 Class C — Chuck McCoyMelrose CC75 
 Class D — Edward LindekeWhitford CC75 
1963Class A — Paul MarklandGulph Mills GC74Meadowlands CC
 Class B — Vernon WrightChester Valley GC75 
 Class C — Thomas ProuseTorresdale-Frankford CC75 
 Class D — Edward LindekeWhitford CC79 
1962Class A — Alfred ZehenderNorth Hills CC82Riverton CC
 Class B — Joseph NattlePhoenixville CC74 
 Class C — William CapozzoliWoodcrest CC77 
 Class D — James RobinsonLlanerch CC80 
Class A (21 & Over); Class B (16-20); Class C (Ages up to 16)  
1961Class A — William MackeyWhitford CC76Whitemarsh Valley CC
 Class B — Robert Estill/Bernie NoralskySt. Davids GC/Torresdale-Frankford CC76 
 Class C — Frank GuiseManufacturers' G&CC82 
1960Class A — Richard E. KingRiverton CC72Chester Valley GC
 Class B — Richard McIlvaineWoodbury CC76 
 Class C — Chuck HomillerPhilmont CC84 
1959Class A — Carroll WilliamsPhilmont CC77Overbrook GC
 Class B — Robert ThomasTorresdale-Frankford CC77 
 Class C — Thomas FilewiczWhitemarsh Valley CC87 
1958Class A — Joseph FrazoneMeadowlands CC75Green Valley CC
 Class B — Joe NelsonWhite Manor CC77 
 Class C — Bob RoskowCedarbrook CC88 
1957Class A — Howard CottonNorth Hills CC73Philmont CC
 Class B — Wayne HillBerkleigh CC77 
 Class C — William MitchellMelrose CC80 
1956Class A — Frank DavanteNorth Hills CC77Whitemarsh Valley CC
 Class B — John BuggyMelrose CC80 
 Class C — Benny ThomasAtlantic City CC82 
1955Class A — Mike BasilioMerion GC76Llanerch CC
 Class B — Harry Elwell, IIIAtlantic City CC78 
 Class C — John BuggyMelrose CC81 
1954Class A — Paul VasilyGulph Mills GC72Philmont CC
 Class B — Paul MartinLlanerch CC77 
 Class C — John WhetstoneBala GC80 
1953Class A — Michael SeraikaLu Lu CC73Philmont CC (South)
 Class B — William RileyTorresdale-Frankford CC73 
 Class C — Edwin LawrenceLlanerch CC77 
1952Class A — Charles WorrellWhite Manor CC76Whitemarsh Valley CC
 Class B — Larry BrownAtlantic City CC82 
 Class C — Rodman ZwimerRiverton CC85 
1951Class A — Paul VasilyGulph Mills GC72Philmont CC
 Class B — Joseph LewandowskiGreen Valley CC78 
 Class C — Jean EwingMelrose CC83 
1950Class A — Francis NixonAshbourne CC72The Springhaven Club
 Class B — Donald ThomasHuntingdon Valley CC77 
 Class C — Henry PhillipsLu Lu Temple CC85 
1949Class A — Edward GolembeskiPhiladelphia CC71Ashbourne CC
 Class B — Francis NixonAshbourne CC72 
 Class C — Donald WerbHuntingdon Valley CC85 
1948Class A — Joseph LoughlinPhiladelphia CC71Poquessing CC
 Class B — Joe MinnickMerchantville CC75 
 Class C — Michael DiVenanzioSandy Run CC81 
1947Class A — Peter DiPalentinoOld York Road CC75Sandy Run CC
 Class B — Jason W. FineganTully-Secane CC75 
 Class C — William J. CurranSchuylkill CC79 
1946Joseph LoughlinGreen Valley CC72Philmont CC
     
* — determined in playoff