Nicholas Gianelos, 2016 medalist

Junior Boys' Championship medalists

Junior Boys' Championship medalists

Year

Medalist

Club

Score

Venue

2017

Conor McGrath

Huntingdon Valley CC

66

Spring Ford CC

2016

Nicholas Gianelos

Radley Run CC

65

Tavistock CC

2015

J.T. Barker

Saucon Valley CC

70

Indian Valley CC

2014

Connor Goodrich

Merchantville CC

70

Riverton CC

Mariano Medico

Fox Hill CC

2013

Jalen Griffin

Talamore CC

67

The Ridge at Back Brook

2012

Cole Berman

Philadelphia Cricket Club

70

Torresdale-Frankford CC

2011

Reilly Erhardt

Trenton CC

70

Running Deer GC

2010

Ted Brennan

Philadelphia CC

73

Whitford CC

2009

Edward McCrossen, Jr.

Whitemarsh Valley CC

68

Riverton CC

2008

Michael Kania, Jr.

Overbrook GC

69

Huntingdon Valley CC (Centennial/Flynn)

2007

Kevin Melnick, Jr.

Plymouth CC

67

Cavaliers CC

2006

Bobby Arthur

Tavistock CC

73

Philadelphia CC

Scott Morris

Doylestown CC

2005

Jason Bernstein

White Manor CC

71

Torresdale-Frankford CC

Stephen Hudacek, III

Glenmaura National GC

 

2004

Brian Creghan

Plymouth CC

72

Philmont CC (South)

2003

Kyle Davis

Kennett Square G&CC

66

Bala GC

2002

Ryan McCarty

Little Mill CC

71

Running Deer GC

2001

Kyle Davis

Kennett Square G&CC

72

Downingtown CC

2000

John Samaha

Old York Road CC

68

Huntingdon Valley CC

1999

Drew Anders

Laurel Creek CC

73

Downingtown CC

1998

Benjamin Levy

Philmont CC

71

Whitford CC

1997

Christopher Cope

Old York Road CC

65

McCall Field GC

1996

*Scott Holland

Whitford CC

71

Kennett Square G&CC

1995

Aaron Friedman

Meadowlands CC

72

Meadowlands CC

1994

Carl Greener

Lehigh CC

68

McCall Field CC

Aaron Friedman

Meadowlands CC

1993

Carl Greener

Lehigh CC

71

Cedarbrook CC

1992

Chris Hoyle

Llanerch CC

72

Merion GC (West)

Kyle Yerk

Radley Run CC

1991

Patrick Moran

Overbrook GC

74

Overbrook GC

1990

Byron Clift

Whitford CC

67

Philadelphia Electric CC

Kyle Yerk

Radley Run CC

1989

Zach Walton

Saucon Valley CC

75

Ashbourne CC

1988

Brian Sawyer

Yardley CC

66

Philadelphia Electric CC

1987

Jeff Craig

Radley Run CC

73

Radley Run CC

1986

Bill Kennedy

Cedarbrook CC

73

Huntingdon Valley CC

1985

John Lynch

DuPont CC

74

Meadowlands CC

1984

John Sweeney

Trenton CC

73

Philmont CC

1983

Steve Chaplin

Brookside CC

73

Kennett Square G&CC

Patrick Fieger

The Springhaven Club

1982

Andy Hydorn

Brookside CC of Allentown

73

Torresdale-Frankford CC

1981

O. Gordon Brewer, Jr.

Huntingdon Valley CC

72

Waynesborough CC

1980

Chris Fieger

The Springhaven Club

73

Doylestown CC

1979

Keith Ford

Aronimink GC

70

Llanerch CC

1978

Brian Minimier

Burlington County CC

72

DuPont CC

1977

Greg Jelstrom

Yardley CC

74

Philadelphia Cricket Club

1976

Chris Terebesi

Chester Valley GC

73

Torresdale-Frankford CC

1975

John F. Peterson

Riverton CC

69

Philmont CC (South)

Geoffrey Mynott

Waynesborough CC

1974

Russell Elkan

Trenton CC

71

St. Davids GC

 

Paul LaNoce

Plymouth CC

 

 

John Trickett, Jr.

Aronimink GC

Bill Whaley

Kennett Square G&CC

1973

E. Michael Forgash

Waynesborough CC

73

Chester Valley GC

1972

Chip Lutz

Berkshire CC

76

Radley Run CC

1971

Bob Dorsey

Medford Lakes CC

73

Waynesborough CC

1970

Mark W. Curlett

Coatesville CC

72

Coatesville CC

1969

Richard W. Monkman

Wilmington CC

71

Whitford CC

Ray Thompson

Overbrook GC

1968

Thomas Welsh

Merion GC

68

Huntingdon Valley CC

1967

Edward E. Marshall, III

Huntingdon Valley CC

70

Plymouth CC

1966

Kevin Scanlon

The Springhaven Club

73

Llanerch CC

1965

Robert Green

Overbrook GC

74

Overbrook GC

Andy Thompson

1964

Robert Kotz, Jr.

Trenton CC

70

Brookside CC

1963

William “Trip” O’Donnell, III

Brookside CC

69

Brookside CC

1962

Thomas Hyndman

Huntingdon Valley CC

71

Huntingdon Valley CC

1961

Thomas Hyndman

Huntingdon Valley CC

71

Plymouth CC

1960

William “Trip” O’Donnell, III

Brookside CC

75

St. Davids GC

1959

R. Jay Sigel

Bala GC

72

St. Davids GC

1958

William H. Care, Jr.

Atlantic City CC

75

St. Davids GC

R. Jay Sigel

Bala GC

1957

William H. Care, Jr.

Atlantic City CC

73

St. Davids GC

 

Edward DeBaufre

Wildwood G&CC

 

 

1956

Timmy Smith

Doylestown CC

77

St. Davids GC

1955

Frank Ventura

Plymouth CC

72

St. Davids GC

1954

Gibson Smith

Lehigh CC

73

St. Davids GC

1953

Francis Poore

Whitemarsh Valley CC

72

Sandy Run CC

1952

Daniel Hobson

Sandy Run CC

72

Merion GC

1951

Ira Gruber

Brookside CC

71

Huntingdon Valley CC

1950

Robert Black

Old York Road CC

69

Tully-Secane CC

1949

Robert Black

Old York Road CC

74

Philadelphia Cricket Club

1948

Walter D. Armstrong, Jr.

Rolling Green GC

73

Rolling Green GC

J. Elmer Lutz, Jr.

Reading CC

1947

J. Elmer Lutz, Jr.

Reading CC

74

Philadelphia Cricket Club

Douglas Weiland

Phoenixville CC

1946

N/A

 

 

Lu Lu Temple CC

1945

N/A

 

 

Cedarbrook CC

1944

N/A

 

 

Old York Road CC

1943

No contest — World War II

1942

Charles Heuer

Old York Road CC

67

Old York Road CC

1941

N/A

 

 

Cedarbrook CC

1940

John Markel

Berkshire CC

71

Lu Lu Temple CC

1939

Horace Suplee, III

Cedarbrook CC

75

Overbrook GC

1938

David Douglas

Tully-Secane CC

72

Philmont CC

1937

William Lewis

Berkshire CC

69

Merion Cricket Club

1936

Clarence Hackney, Jr.

Atlantic City CC

74

Philadelphia Cricket Club

1935

Sidney W. Coltart

Plymouth CC

77

Ashbourne CC

1934

N/A

 

 

Manufacturers G&CC

1933

H. Lloyd Beyer, Jr.

Aronimink GC

72

Merion Cricket Club

1932

Bradford K. Cross

Huntingdon Valley CC

71

Huntingdon Valley CC

1931

H. Lloyd Beyer, Jr.

Aronimink GC

75

Cedarbrook CC

1930

William M. Firth

Old York Road CC

76

Philmont CC

1929

William Tenney

Lancaster CC

75

Whitemarsh Valley CC

1928

Theodore Johnston

Green Valley CC

72

Ashbourne CC

1927

H.W. Koehn, Jr.

Merion Cricket Club

78

Old York Road CC

1926

Theodore Johnston

Green Valley CC

77

Cedarbrook CC

1925

George Boyajian, Jr.

CC of Atlantic City

78

Huntingdon Valley CC

1924

Theodore Johnston

Green Valley CC

77

Merion Cricket Club

1923

Theodore Johnston

Green Valley CC

78

Old York Road CC

1922

J. Winston Kindt

Old York Road CC

79

Torresdale-Frankford CC

1921

Donald Cresswell

N/A

72

Philmont CC

1920

R. Kent Hanson

Cedarbrook CC

83

Old York Road CC

1919

Phillip L. Corson

Plymouth CC

82

North Hills CC

1918

Phillip L. Corson

Plymouth CC

79

St. Davids GC

1917

Phillip L. Corson

Plymouth CC

81

Philadelphia CC

1916

*J.F. Buchanan

Stenton CC

85

Whitemarsh Valley CC

1915

*R.W. Thorington

Merion Cricket Club

 

Philadelphia CC

1914

N/A

 

 

Merion Cricket Club

 

* — won in playoff

 

*Past champions