Dawson Anders, 2017 Champion
Junior Boys' Championship
Junior Boys' Championship

Year

Champion

Club

Runner-up

Club

Score

Venue

2017

Dawson Anders

Indian Valley CC

Brian Isztwan

Huntingdon Valley CC

6&4

Spring Ford CC

2016

David Colleran, Jr.

Overbrook GC

Marty McGuckin

RiverCrest GC & Preserve

5&4

Tavistock CC

2015

Kyle Vance

GAP Junior Players Club

Max Siegfried

Aronimink GC

4&2

Indian Valley CC

2014

Mariano Medico

Fox Hill CC

Nicolas McCook

Applecross CC

3&2

Riverton CC

2013

Roland Massimino

The Ridge at Back Brook

Kevin Kramarski

Riverton CC

6&5

The Ridge at Back Brook

2012

Mariano Medico

Fox Hill CC

Evan Thornton

Berkshire CC

1-up

Torresdale-Frankford CC

2011

Brandon Matthews

Fox Hill CC

Reilly Erhardt

Trenton CC

1-up

Running Deer GC

2010

Vince Boyle

Torresdale-Frankford CC

Benjamin Cooley

Lu Lu CC

1-up

Whitford CC

2009

Zachary Herr

Jericho National GC

James Tallent

Merion GC

19 holes

Riverton CC

2008

Robert Galbreath, Jr.

Huntingdon Valley CC

Russell Hartung

Doylestown CC

4&2

Huntingdon Valley CC (Centennial/Flynn)

2007

Robert Galbreath, Jr.

Huntingdon Valley CC

Robert Robertson

Sunnybrook GC

1-up

Cavaliers CC

2006

Matt Raudenbush

Pine Valley GC

Michael Kania

Overbrook GC

2&1

Philadelphia CC

2005

Robert Galbreath, Jr.

Huntingdon Valley CC

Amory Davis

DuPont CC

1-up

Torresdale-Frankford CC

2004

Robert Galbreath, Jr.

Philmont CC

James Kania, Jr.

Overbrook GC

1-up

Philmont CC (South)

2003

Kyle Davis

Kennett Square G&CC

Billy McCrossan

The Springhaven Club

20 holes

Bala GC

2002

John Sawin

Philadelphia CC

Ryan McCarty

Little Mill CC

20 holes

Running Deer GC

2001

Billy Stewart

Llanerch CC

Christian Davis

Glenmaura National GC

6&5

Downingtown CC

2000

Billy Stewart

Llanerch CC

Vince Covello

Llanerch CC

2&1

Huntingdon Valley CC

1999

Meredith Henry, Jr.

Stone Harbor GC

Dan Levy

Philmont CC

4&3

Downingtown CC

1998

Sam McFall

Waynesborough CC

Benjamin Levy

Philmont CC

1-up

Whitford CC

1997

Joseph Glynn

Llanerch CC

Kurt Hirsekorn

Tavistock CC

3&2

McCall Field CC

1996

Graham Wilson

Kennett Square G&CC

Christian Bartolacci

Yardley CC

20 holes

Kennett Square G&CC

1995

Jon Rusk

Yardley CC

Chris Roselle

Overbrook GC

7&5

Meadowlands CC

1994

Sal Paone

Cedarbrook CC

Carl Greener

Lehigh CC

4&3

McCall Field CC

1993

Aaron Friedman

Meadowlands CC

Scott Larsen

Whitford CC

1-up

Cedarbrook CC

1992

Chris Hoyle

Llanerch CC

Sean Coyle

Llanerch CC

4&3

Merion GC (West)

1991

Brad McFadden

Overbrook GC

Chris Hoyle

Llanerch CC

1-up

Overbrook GC

1990

Brad McFadden

Overbrook GC

Matt Shevlin

North Hills CC

7&6

Philadelphia Electric CC

1989

Eric Dollenberg

Philadelphia Cricket Club

Tom Fluehr

Torresdale-Frankford CC

5&4

Ashbourne CC

1988

Chris Yard

Whitford CC

Scott Shore

Aronimink GC

6&4

Philadelphia Electric CC

1987

Jeff Craig

Radley Run CC

Greg Fieger

The Springhaven Club

3&2

Radley Run CC

1986

Kevin Walsh

Huntingdon Valley CC

Tom Murphy

Radley Run CC

3&2

Huntingdon Valley CC

1985

Tom Feeney

Chester Valley GC

William Hyndman, V

Huntingdon Valley CC

1-up

Meadowlands CC

1984

Doug Gregor

Torresdale-Frankford CC

Steve Turner

Sandy Run CC

4&3

Philmont CC

1983

John Sweeney

Trenton CC

Jim Anderson

Trenton CC

3&2

Kennett Square G&CC

1982

Neil Ahearn

Trenton CC

Brian Stefanowicz

Torresdale-Frankford CC

2&1

Torresdale-Frankford CC

1981

Erik Hagar

Waynesborough CC

Richard Gregor

Torresdale-Frankford CC

1-up

Waynesborough CC

1980

Chris Fieger

The Springhaven Club

Brian Stefanowicz

Torresdale-Frankford CC

5&3

Doylestown CC

1979

Todd Anderson

Wilmington CC

Miguel Biamon

Saucon Valley CC

2&1

Llanerch CC

1978

Dave Ellsworth

DuPont CC

Dave Roberts

Saucon Valley CC

19 holes

DuPont CC

1977

Steve Loughran

Philadelphia Cricket Club

Tom Harman

Wilmington CC

1-up

Philadelphia Cricket Club

1976

Bruce Whiteford

Tavistock CC

Steve Loughran

Philadelphia Cricket Club

1-up

Torresdale-Frankford CC

1975

John F. Peterson

Riverton CC

E. Michael Forgash

Waynesborough CC

4&3

Philmont CC (South)

1974

E. Michael Forgash

Waynesborough CC

Michael Stanley

St. Davids GC

1-up

St. Davids GC

1973

Mark W. Curlett

Coatesville CC

John Trickett, Jr.

Aronimink GC

5&4

Chester Valley GC

1972

Chip Lutz

Berkshire CC

Robert Drygas

Sandy Run CC

1-up

Radley Run CC

1971

Bob Dorsey

Medford Lakes CC

Bruce Disbrow

Moorestown FC

4&3

Waynesborough CC

1970

Bob Dorsey

Medford Lakes CC

Samuel Forese, II

Coatesville CC

20 holes

Coatesville CC

1969

Donald DeAngelis

Plymouth CC

Richard C. Osberg

Hercules CC

22 holes

Whitford CC

1968

Steven Marshall

Huntingdon Valley CC

Richard Langille

Riverton CC

2&1

Huntingdon Valley CC

1967

Eric Stevenson

Plymouth CC

John Stoviak

Whitford CC

1-up

Plymouth CC

1966

Edward E. Marshall, III

Huntingdon Valley CC

Ted Hagedorn

Old York Road CC

5&3

Llanerch CC

1965

Andy Thompson

Overbrook GC

Donald Strieger

DuPont CC

4&3

Overbrook GC

1964

Thomas Apple

Indian Valley CC

Michael Rowland

Brookside CC

2&1

Brookside CC

1963

William “Trip” O’Donnell, III

Brookside CC

Michael Rowland

Brookside CC

4&3

Brookside CC

1962

Thomas Hyndman

Huntingdon Valley CC

William “Trip” O’Donnell, III

Brookside CC

2&1

Huntingdon Valley CC

1961

Stephen Probst

Manufacturers G&CC

William “Trip” O’Donnell

Brookside CC

4&3

Plymouth CC

1960

Robert McMahon

Whitemarsh Valley CC

R. Jay Sigel

Bala GC

6&5

St. Davids GC

1959

Robert McMahon

Whitemarsh Valley CC

R. Jay Sigel

Bala GC

1-up

St. Davids GC

1958

Norman Patrich

Woodcrest CC

David King

St. Davids GC

3&2

St. Davids GC

1957

William H. Care

Atlantic City CC

Edward DeBaufre

Wildwood CC

5&4

St. Davids GC

1956

Robert Lindinger

St. Davids GC

William Hyndman, IV

Huntingdon Valley CC

5&3

St. Davids GC

1955

Rodman Zwirner, Jr.

Riverton CC

Harry Elwell, III

Atlantic City CC

6&4

St. Davids GC

1954

W.B. McCullough, III

Huntingdon Valley CC

Gibson Smith

Lehigh CC

6&5

St. Davids GC

1953

Gibson Smith

Lehigh CC

Charles Ehresman

Ashbourne CC

 

Sandy Run CC

1952

Edwin C. Vare

Philadelphia CC

William Houldin, Jr.

Old York Road CC

4&3

Merion GC

1951

James D. Sykes

Old York Road CC

Francis Poore

Whitemarsh Valley CC

1-up

Huntingdon Valley CC

1950

William J. Albertus

Overbrook GC

Thomas Conboy

Whitemarsh Valley CC

1-up

Tully-Secane CC

1949

Fred Phillips

Merion GC

Lincoln Roden, III

Huntingdon Valley CC

3&2

Philadelphia Cricket Club

1948

Robert J. Baldorf

Berkshire CC

John Fraser

Old York Road CC

1-up

Rolling Green GC

1947

J. Elmer Lutz, Jr.

Reading CC

Charles R. Hoffner, Jr.

Melrose CC

2-up

Philadelphia Cricket Club

1946

Jacques Houdry

Merion GC

J. Elmer Lutz, Jr.

Reading CC

 

Lu Lu Temple CC

1945

Charles R. Hoffner, Jr.

Melrose CC

Louis G. Graff, III

Lu Lu Temple CC

4&3

Cedarbrook CC

1944

Charles J. Albertus, Jr.

Overbrook GC

Don Weiland

Phoenixville CC

 

Old York Road CC

1943

No contest — World War II

1942

Charles Heuer

Old York Road CC

Frank W. Coar, Jr.

Cedarbrook CC

8&7

Old York Road CC

1941

John Markel

Berkshire CC

Horace Suplee, III

Cedarbrook CC

3&2

Cedarbrook CC

1940

John Markel

Berkshire CC

John E. Sullivan

North Hills CC

19 holes

Lu Lu Temple CC

1939

Dennis Coltart

Roxborough CC

William Goldthrop

Woodcrest CC

19 holes

Overbrook GC

1938

George K. Glover, Jr.

Pennsylvania GC

William Lewis

Berkshire CC

2&1

Philmont CC

1937

Horace C. Jones, II

Gulph Mills GC

Peter Page, Jr.

Merion GC

1-up

Merion Cricket Club

1936

John P. Schearer

Pennsylvania GC

Clarence Hackney, Jr.

Atlantic City CC

2-up

Philadelphia Cricket Club

1935

Sidney W. Coltart

Plymouth CC

John P. Schearer

Pennsylvania GC

1-up

Ashbourne CC

1934

H. Lloyd Beyer, Jr.

Aronimink GC

John P. Schearer

Pennsylvania GC

1-up

Manufacturers G&CC

1933

George Menard, Jr.

Llanerch CC

William Hyndman, III

Cedarbrook CC

2-up

Merion Cricket Club

1932

William Hyndman, III

Cedarbrook CC

Bradford K. Cross

Huntingdon Valley CC

 

Huntingdon Valley CC

1931

Richard Allman

Philmont CC

M.J. Scammell, Jr.

Trenton CC

 

Cedarbrook CC

1930

Gerald McHugh

Whitemarsh Valley CC

Jack Brewer

Cedarbrook CC

 

Philmont CC

1929

Harold S. Cross, Jr.

Huntingdon Valley CC

W.H. Sickels, Jr.

Llanerch CC

 

Whitemarsh Valley CC

1928

Conine McEntee

Doylestown CC

H.W. Koehn, Jr.

Merion Cricket Club

 

Ashbourne CC

1927

W.B. McCullough, Jr.

Huntingdon Valley CC

W.M. Swoope

Overbrook GC

 

Old York Road CC

1926

Joseph S. Greene

Roxborough CC

Connie McEntee

Doylestown CC

 

Cedarbrook CC

1925

Joseph S. Greene

Roxborough CC

Theodore Johnston

Green Valley CC

 

Huntingdon Valley CC

1924

George W. Stevens

Huntingdon Valley CC

George Boyajian, Jr.

CC of Atlantic City

 

Merion Cricket Club

1923

Kean Donnelly

Stenton CC

Joseph S. Greene

Roxborough CC

 

Old York Road CC

1922

J. Winston Kindt

Old York Road CC

W.F. Beadle

Llanerch CC

 

Torresdale-Frankford CC

1921

H.W. Hamill

Merion Cricket Club

W.F. Beadle

Llanerch CC

 

Philmont CC

1920

R. Kent Hanson

Cedarbrook CC

G.W. Stevens

Old York Road CC

 

Old York Road CC

1919

Phillip S. Corson

Plymouth CC

R. Kent Hanson

Stenton CC

 

North Hills CC

1918

J. Wood Platt

North Hills CC

H.L. Newton

Frankford CC

 

St. Davids GC

1917

Phillip S. Corson

Plymouth CC

C.F. Kindt, Jr.

Old York Road CC

 

Philadelphia CC

1916

Meredith M. Jack

Merion Cricket Club

E.D. Stevens

Old York Road CC

 

Whitemarsh Valley CC

1915

Meredith M. Jack

Merion Cricket Club

John P. MacBean

Old York Road CC

 

Philadelphia CC

1914

Meredith M. Jack

Merion Cricket Club

L.M. Washburn

Merion Cricket Club

 

Merion Cricket Club

 

 

*Medalists