Peter Bradbeer, 2017 Champion
Joseph H. Patterson Cup
Joseph H. Patterson Cup

Year

Champion

Club

Score

Venue

2017

Peter Bradbeer

Merion GC

140

Wilmington CC (South)

2016

*Jeff Osberg

Huntingdon Valley CC

137

Huntingdon Valley CC

Playoff (four-hole aggregate): Osberg (16) & David Hicks (18)

2015

Christopher Crawford

Spring Mill CC

137

Chester Valley GC

2014

Cole Berman

Philadelphia Cricket Club

140

Tavistock CC

2013

Brandon Matthews

Glenmaura National GC

134

Cedarbrook CC

2012

#Brandon Matthews

Fox Hill CC

65

Philadelphia CC

Second round cancelled due to unplayable course conditions

2011

Andrew Mason

Huntingdon Valley CC

140

White Manor CC

2010

Jeff Osberg

Llanerch CC

136

RiverCrest GC & Preserve

2009

James Kania, Jr.

Overbrook GC

140

Llanerch CC

2008

Glenn Smeraglio

Yardley CC

136

St. Davids GC/Waynesborough CC

2007

Michael McDermott

Merion GC

136

Berkleigh CC/Moselem Springs GC

2006

Stephen Arnold

Yardley CC

139

Philmont CC (North/South)

2005

*Tug Maude

Merion GC

138

Concord CC/Radley Run CC

Playoff: Maude (71) & Conrad Von Borsig (74)

2004

Michael Tash

Tavistock CC

143

Laurel Creek CC/Tavistock CC

2003

Chris Gallagher

Penn Oaks GC

137

Bellewood GC/Spring Ford CC

2002

Michael Tash

Tavistock CC

145

Applebrook GC/Aronimink GC

2001

Jamie Slonis

Little Mill CC

144

Fieldstone GC/Wilmington CC (South)

2000

*Greg O'Connor

Huntingdon Valley CC

144

Commonwealth National GC/Huntingdon Valley CC

Playoff: %O'Connor (75), Christian Bartolacci (75) & Mike Gregor (76)

% O'Connor parred first hole in a sudden-death playoff with Bartolacci

1999

Chris Lange

Overbrook GC

149

Old York Road CC/Philadelphia Cricket Club

1998

Glenn Smeraglio

Yardley CC

144

Lu Lu CC/Whitemarsh Valley CC

Playoff: Smeraglio (73) & Chris Sekella (75)

1997

Michael A. Tash

Woodbury CC

148

Laurel Creek CC/Riverton CC

1996

David K. Brookreson

Huntingdon Valley CC

144

Huntingdon Valley CC/Sandy Run CC

1995

James D. Kania

Overbrook GC

141

Overbrook GC/Philadelphia CC

1994

#Chris Lange

Overbrook GC

71

North Hills CC

Lu Lu CC unplayable due to severe winter weather

1993

George E. Marucci, Jr.

Pine Valley GC

146

Riverton CC/Tavistock CC

1992

Brad McFadden

Overbrook GC

143

Aronimink GC/Overbrook GC

1991

*David K. Brookreson

Huntingdon Valley CC

146

Gulph Mills GC/Waynesborough CC

Playoff: Brookreson (73), P. Chet Walsh (77) & Mike Gregor (80)

1990

Blaise Giroso

Brandywine CC

143

Manufacturers G&CC

1989

#*Chris Lange

Overbrook GC

75

Chester Valley GC

Playoff: Lange (73), P. Chet Walsh (74), Art Kania (75) & Frank Corrado (78)

1988

Chris Terebesi

Chester Valley GC

144

Lu Lu CC

1987

*John Sweeney

Saucon Valley CC

144

Riverton CC

1986

R. Jay Sigel

Aronimink GC

138

Philadelphia Cricket Club

1985

R. Jay Sigel

Aronimink GC

142

Whitemarsh Valley CC

1984

Herman J. Fry

Reading CC

147

Woodcrest CC

1983

#*Blaise Giroso

Brandywine CC

72

Manufacturers G&CC

Playoff: Giroso (69), Mike Rose (73), Mike Heller (76), David K. Brookreson (78), Joseph Data (82) & George E. Marucci, Jr. (DNS)

1982

Paul Erhardt, III

Wilmington CC

141

Green Valley CC

1981

Paul Erhardt, III

Chester Valley GC

137

The Springhaven Club

1980

R. Jay Sigel

Aronimink GC

143

Llanerch CC/Merion GC

1979

Gary Deetscreek

Old York Road CC

146

Huntingdon Valley CC/Philmont CC

1978

*Charles Bolling, Jr.

Gulph Mills GC

145

Meadowlands CC/Old York Road CC

Playoff: Bolling (73) & Paul Erhardt, III (74)

1977

James Robertson

Llanerch CC

147

Gulph Mills GC/Philadelphia CC

1976

Duke Delcher

Sandy Run CC

143

The Springhaven Club

1975

Donald DeAngelis

Plymouth CC

146

Gulph Mills GC

1974

Robert B. Kotz

Trenton CC

146

Trenton CC

1973

*George E. Marucci, Jr.

Llanerch CC

147

St. Davids GC

Playoff: Marucci, Jr. (74) & O. Gordon Brewer, Jr. (79)

1972

R. Jay Sigel

Aronimink GC

144

Whitford CC

1971

Robert S. Martino

Bala GC

145

Green Valley CC

1970

R. Jay Sigel

Aronimink GC

141

Merion GC (East)

1969

*William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

150

Aronimink GC/Waynesborough CC

Playoff: Hyndman, III (73) & Thomas Apple (79)

1968

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

142

Meadowlands CC/Sandy Run CC

1967

William H. Care, Jr.

Atlantic City CC

143

Wilmington CC (North/South)

1966

*James King

Cedarbrook CC

146

Old York Road CC/Squires GC

Playoff: King (74) & William H. Care, Jr. (79)

1965

*William H. Care, Jr.

Atlantic City CC

145

North Hills CC/Whitemarsh Valley CC

Playoff: Care (75) & William Robinson, Jr. (76)

1964

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

143

Riverton CC/Torresdale-Frankford CC

1963

*William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

146

Philadelphia CC/Plymouth CC

Playoff: Hyndman, III (75) & John H. Guenther, Jr. (77)

1962

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

141

Huntingdon Valley CC/Philmont CC

1961

Howard Everitt

Atlantic City CC

151

Philadelphia Cricket Club/Sunnybrook GC

1960

John H. Guenther, Jr.

Berkshire CC

142

Aronimink GC/The Springhaven Club

1959

Wayne Bancroft

Tavistock CC

147

Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC

1958

Richard A. Stephens

Aronimink GC

145

Aronimink GC/The Springhaven Club

1957

John Dyniewski

Whitemarsh Valley CC

142

Huntingdon Valley CC/Philmont CC

1956

Howard Everitt

Atlantic City CC

143

Aronimink GC/Merion GC

1955

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

141

North Hills CC/Whitemarsh Valley CC

1954

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

145

Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC

1953

John Dyniewski

Whitemarsh Valley CC

145

Aronimink GC/St. Davids GC

1952

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

149

Huntingdon Valley CC/Philmont CC

1951

W.B. McCollough, Jr.

Huntingdon Valley CC

147

North Hills CC/Philadelphia Cricket Club

1950

George H. Rowbotham

Aronimink GC

142

Aronimink GC/St. Davids GC

1949

W.B. McCollough, Jr.

Huntingdon Valley CC

144

Merion GC (East)/Philadelphia CC

1948

James B. McHale, Jr.

Whitemarsh Valley CC

146

Manufacturers G&CC/Whitemarsh Valley CC

1947

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

144

Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC

1946

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

147

Huntingdon Valley CC

1945

No contest World War II

1944

No contest World War II

1943

No contest World War II

1942

W.B. McCollough, Jr.

Huntingdon Valley CC

152

Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC

1941

J. Wood Platt

The Springhaven Club

140

Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC

1940

Howard Everitt

Manufacturers G&CC

147

Huntingdon Valley CC/Old York Road CC

1939

W.B. McCollough, Jr.

Huntingdon Valley CC

146

Philmont CC (North/South)

1938

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

145

Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC

1937

Andrew H. Kaye

Old York Road CC

146

Philmont CC

1936

Maxwell R. Marston

Merion Cricket Club

149

Merion Cricket Club

1935

Harold S. Cross, Jr.

Huntingdon Valley CC

157

Philadelphia Cricket Club/Whitemarsh Valley CC

1934

Chris Brinke

Aronimink GC

144

Aronimink GC/St. Davids GC

1933

William E. Kirsh

Rolling Green GC

154

Philmont CC

1932

John J. Jennings

Melrose CC

145

Philmont CC

1931

Harold Cuthbert

Ashbourne CC

151

Philadelphia Cricket Club

1930

Charles A. Reckner

Cedarbrook CC

150

Philadelphia Cricket Club

1929

J. G. Boardman

Ashbourne CC

150

Philadelphia Cricket Club

1928

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

147

Philadelphia Cricket Club

1927

*D.C. Corkran

Huntingdon Valley CC

153

Philadelphia Cricket Club

Playoff: Corkran & Theodore Johnston

1926

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

148

Philadelphia Cricket Club

1925

E.B. Leisenring

Huntingdon Valley CC

156

Philadelphia Cricket Club

1924

Maxwell R. Marston

Merion Cricket Club

157

Philadelphia Cricket Club

1923

Maxwell R. Marston

Merion Cricket Club

151

Philadelphia Cricket Club

1922

George W. Hoffner

Bala GC

151

Philadelphia Cricket Club

1921

*Robert Hoffner

Philmont CC

152

Philadelphia Cricket Club

Playoff: Hoffner, Maxwell R. Marston & Norman H. Maxwell

1920

Maxwell R. Marston

Merion Cricket Club

148

Philadelphia Cricket Club

1919

*Norman H. Maxwell

Overbrook GC

155

Philadelphia Cricket Club

Playoff: Maxwell & Harold A. Sands

1918

Norman H. Maxwell

Aronimink GC

155

Philadelphia Cricket Club

1917

Fred W. Knight

Aronimink GC

157

Philadelphia Cricket Club

1916

E.C. Clarey

Merion Cricket Club

157

Philadelphia Cricket Club

1915

Harold A. Sands

Merion Cricket Club

159

Philadelphia Cricket Club

1914

Simon Carr

Huntingdon Valley CC

154

Philadelphia Cricket Club

1913

Cecil B. Calvert

Bala CC

161

Whitemarsh Valley CC

1912

George A. Crump

Philadelphia CC

158

Philadelphia Cricket Club

1911

Robert C. James

The Springhaven Club

157

Huntingdon Valley CC

1910

H.R. Worthington

Philadelphia Cricket Club

157

Philadelphia Cricket Club

1909

*Harold B. McFarland

Huntingdon Valley CC

157

The Springhaven Club

Playoff: McFarland & C.R. Stull

1908

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

163

St. Davids GC

1907

Simon Carr

Huntingdon Valley CC

159

Merion Cricket Club

1906

*William P. Smith

Huntingdon Valley CC

160

Philadelphia CC

Playoff: Smith & Simon Carr

1905

Harold B. McFarland

Huntingdon Valley CC

157

Philadelphia Cricket Club

1904

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

165

Noble CC

1903

Harold B. McFarland

Huntingdon Valley CC

155

St. Davids GC

1902

Howard A. Perrin

Philadelphia Cricket Club

168

Merion Cricket Club

1901

George A. Crump

St. Davids GC

175

Bala GC

1900

George D. Fowle

Philadelphia CC

174

Philadelphia Cricket Club

* won in playoff

# shortened to 18 holes