Robert Olseski, 2016 flight winner
Caddie Tournament
Caddie Tournament

Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-41); Class E (42 & Over)

2017

Class A Jason Swartz

Commonwealth National GC

76

Bellewood CC

Class B *Luke McKeogh

Commonwealth National GC

75

Class C John Breslin

Commonwealth National GC

68

Class D *Chris Button

Philadelphia CC

70

Class E *Rob Kingston

Saucon Valley CC

76

Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-27); Class D (28-44); Class E (45 & Over)

2016

Class A Ron Robinson

Commonwealth National GC

74

Doylestown CC

Class B Robert Olseski

Chester Valley GC

71

Class C *Scott Forrester

Union League GC at Torresdale

76

Class D Trevor Pope

Lancaster CC

72

Class E Paul Bilous

Lehigh CC

80

Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-28); Class D (29-43); Class E (44 & Over)

2015

Class A David Formica

Lancaster CC

84

Whitford CC

Class B *Robert Olseski

Chester Valley GC

75

Class C James Pokorny

Merion GC

75

Class D Paul Boreland

Philadelphia Cricket Club

73

Class E Lance Hornung

Merion GC

82

Class A (17 & Under); Class B (18-23); Class C (24-30); Class D (31-42); Class E (43 & Over)

2014

Class A Sawyer Wolfers

Waynesborough CC

78

Coatesville CC

Class B Steven Owens, III

Commonwealth National GC

71

Class C Stephen Frisch, III

Saucon Valley CC

70

Class D *Nigel Scott

Philadelphia CC

72

Class E Owen Samuda

Pine Valley GC

75

Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-27); Class D (28-40); Class E (41 & Over)

2013

Class A Eric Dargis

Hidden Creek GC

71

McCall G&CC

Class B Jay Fisher

Huntingdon Valley CC

66

Class C Brian Devlin

Philadelphia Cricket Club

68

Class D Jon Rudisill

Pine Valley GC

67

Class E *John Patella

Rolling Green GC

70

Class A (17 & Under); Class B (18-22); Class C (23-30); Class D (31-49); Class E (50-65)

2012

Class A Aaron Fricke

Lancaster CC

75

Saucon Valley CC (Weyhill)

Class B Scott Forrester/Joseph Shaw

JC Melrose CC/Philmont CC

75

Class C Phillip Mortell/James Pokorny

Aronimink GC/Merion GC

77

Class D Brian Johnson

Lehigh CC

76

Class E Douglas Thompson

Merion GC

80

Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-28); Class D (31-49); Class E (50-64)

2011

Class A Aaron Shotzberger

Philmont CC

84

Green Valley CC

Class B Matthew Jakubowski

Tavistock CC

80

Class C Will Gallagher, III

Chester Valley GC

76

Class D Ryan Artz

Lancaster CC

71

Class E Jack Lukens

Lookaway GC

77

Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-24); Class D (25-38); Class E (38 & Over)

2010

Class A Neil Langenstein

Lookaway GC

84

Bala GC

Class B Paul Berry

Cedarbrook CC

75

Class C Erik Brubaker

Applebrook GC

72

Class D Nathan Dougherty

Stonewall

72

Class E Eric Dahl

Overbrook GC

74

Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-26); Class D (27-45); Class E (46 & Over)

2009

Class A William Peuser

Whitemarsh Valley CC

91

LedgeRock GC

Class B Derek Glaser

Applebrook GC

77

Class C *Jamie Shaffer

Green Valley CC

74

Class D Robert Clark, Jr.

Saucon Valley CC

Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-26); Class D (27-44); Class E (45 & Over)

2008

Class A Jonathan Burns

Philmont CC

78

Merion GC (West)

Class B Gary Warren, Jr.

Lookaway GC

70

Class C William Gallagher

Chester Valley GC

73

Class D Charles Bisbano

Aronimink GC

76

Class E Jack Lukens

Lookaway GC

76

Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-28); Class D (29-46); Class E (47 & Over)

2007

Class A Benjamin Grabowski

Lancaster CC

81

St. Annes Club (Back Creek)

Class B Gary Warren, Jr.

Lookaway GC

74

Class C Jake Suplicki

Huntingdon Valley CC

76

Class D Lance Hornung

Pine Valley GC

75

Class E Jack Lukens

Lookaway GC

77

Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-31); Class D (32-46); Class E (47 & Over)

2006

Class A Justin Stonge

Tavistock CC

87

Bent Creek CC

Class B Steve Hosack

Torresdale-Frankford CC

78

Class C Daniel Reeves

Manufacturers G&CC

77

Class D Shaun Burke

Lancaster CC

74

Class E *Ken McKee

Pine Valley GC

77

Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-29); Class D (30-46); Class E (47 & Over)

2005

Class A Andrew Franke

RiverCrest GC & Preserve

89

Coatesville CC

Class B Frank Petrash

Commonwealth National GC

80

Class C C.J. Sturgell

Applebrook GC

77

Class D Lance Hornung

Pine Valley GC

76

Class E John Herman Fry

Stonewall

72

Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-26); Class D (27-45); Class E (46 & Over)

2004

Class A Shane Howey

Tavistock CC

83

Llanerch CC

Class B Jared Miller

Lehigh CC

77

Class C Mickey McKenzie

Philmont CC

78

Class D Donny Wessner

Applebrook GC

73

Class E Robert Clark, Jr.

Saucon Valley CC

78

Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-29); Class D (30-47); Class E (48 & Over)

2003

Class A Mike Parker

Whitemarsh Valley CC

79

Edgmont CC

Class B Chris Sylvia

Pine Valley GC

71

Class C Russell Baribault

Overbrook GC

77

Class D Donny Wessner

Applebrook GC

74

Class E Herman John Fry

Stonewall

71

Class A (17 & Under); Class B (18-21); Class C (22-29); Class D (30-47); Class E (48 & Over)

2002

Class A Jamie Shaffer

Green Valley CC

75

Saucon Valley CC (Weyhill)

Class B *Ed Johnson

St. Davids GC

74

Class C E.J. Moody

The Springhaven Club

80

Class D Gerry Gallagher

Merion GC

75

Class E Robert Clark, Jr.

Saucon Valley CC

73

Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-45); Class E (46 & Over)

2001

Class A *Jamie Shaffer

Green Valley CC

72

McCall Field CC

Class B Charles Haines

Greenacres CC

69

Class C David Locher

Chester Valley GC

70

Class D Garry Wood

Merion GC

66

Class E Gerald Parisi

Philadelphia Cricket Club

Class A (17 & Under); Class B (18-20); Class C (21-25); Class D (26-45); Class E (46 & Over)

2000

Class A Jamie Shaffer

Green Valley CC

83

Green Valley CC

Class B Ryan Molloy

Waynesborough CC

79

Class C Kenneth Doyle

Overbrook GC

77

Class D Joseph Sullivan

Manufacturers G&CC

77

Class E Stanley Saunders

Radley Run CC

76

Class A (16 & Under); Class B (17-22); Class C (23 & Over)

1999

Class A Pete Gillespie

Manufacturers G&CC

83

Ashbourne CC

Class B *Matt Berkowitz

Overbrook GC

71

Class C Allen McDonald

Merion GC

68

Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-25); Class D (26-40); Class E (41 & Over)

1998

Class A Mike Soroka

Philmont CC

75

Stonewall

Class B Mitch Steed

Waynesborough CC

76

Class C Joe Rossi

Squires GC

78

Class D Lance Hornung

Pine Valley GC

74

Class E *Dennis Pilotti

Aronimink GC

80

Class A (15-16); Class B (17-19); Class C (20-23); Class D (24-37); Class E (38 & Over)

1997

Class A Mike Soroka

Philmont CC

80

Waynesborough CC

Class B Mike Witkowski

Philmont CC

76

Class C Joe Rossi

Squires GC

77

Class D Steve McDaniel

Galloway National GC

75

Class E John McNeil

Stonewall

77

1996

No contest

Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-22); Class D (23-39); Class E (40 & Over)

1995

Class A Kris Waldron

Galloway National GC

90

Ashbourne CC

Class B Joe Rossi

Squires GC

81

Class C Brian Gillespie

Waynesborough CC

70

Class D Lance Hornung

Pine Valley GC

74

Class E Ken McKee

Pine Valley GC

78

Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-22); Class D (23-32); Class E (33 & Over)

1994

Class A John Strickhouser

Chester Valley GC

82

Llanerch CC

Class B Brian Gillespie

St. Davids GC

74

Class C Karim Jawhary

Philmont CC

74

Class D Matt King

Llanerch CC

76

Class E Walt Covell

Waynesborough CC

76

Class A (16 & Under); Class B (17-19); Class C (20-22); Class D (23-36); Class E (37 & Over)

1993

Class A Joe Rossi

Squires GC

81

Philadelphia Electric CC

Class B Brian Gillespie

St. Davids GC

72

Class C David Mulli Lafferty

Radnor Valley CC

74

Class D Julio C. Martinez

Berkshire CC

73

Class E Stanley Saunders

North Hills CC

73

Class A (15 & Under); Class B (16-19); Class C (20-22); Class D (23-34); Class E (35 & Over)

1992

Class A Michael Horn

Sunnybrook GC

87

Huntingdon Valley CC

Class B Brian Gillespie

St. Davids GC

76

Class C Greg Sandell

West Chester G&CC

73

Class D Brian O'Neill

Huntingdon Valley CC

78

Class E John Malko

Laurel Creek CC

79

Class A (15 & Under); Class B (16-19); Class C (20-22); Class D (23-34); Class E (35 & Over)

1991

Class A David Pegg

St. Davids GC

98

Llanerch CC

Class B Karim Jawhary

Philmont CC

79

Class C Rich Steinmetz

Spring Ford CC

73

Class D Lance Hornung

Pine Valley GC

76

Class E Thomas McDonald

Philadelphia CC

79

Class A (16 & Under); Class B (17-18); Class C (19-21); Class D (22-32); Class E (33 & Over)

1990

Class A Brian Nowak

Sunnybrook GC

77

Torresdale-Frankford CC

Class B Chris Quinn

Torresdale-Frankford CC

77

Class C *Michael DiGangi

Gulph Mills GC

80

Class D *Michael Mager

Gulph Mills GC

82

Class E Neal Brennan

St. Davids GC

87

Class A (15 & Under); Class B (16-17); Class C (18-20); Class D (21-30); Class E (31 & Over)

1989

Class A Jeff Dockey

Berkshire CC

88

Philadelphia Electric CC

Class B Jim Maher

Huntingdon Valley CC

69

Class C Jason Panter

Tavistock CC

65

Class D Curt Oberparleiter

Pine Valley GC

67

Class E *Mike Gosiak

Pine Valley GC

69

Class A (30 & Over); Class B (19-29); Class C (17-18); Class D (16 & Under))

1988

Class A *Tracy Friend

Philadelphia CC

83

Torresdale-Frankford CC

Class B Russ Fayer

Green Valley CC

75

Class C *Pat Coyle

Pine Valley GC

75

Class D Dave Haase

Aronimink GC

76

1987

Class A *Curt Oberparleiter

Pine Valley GC

78

Ashbourne CC

Class B *Ventnor Wright

Waynesborough CC

73

Class C *Matthew Welsh

Waynesborough CC

80

Class D Chris Boyce

Huntingdon Valley CC

75

1986

Class A Lawrence Crisden

Atlantic City CC

75

Riverton CC

Class B Jerry Donofrio

Ashbourne CC

74

Class C Joe Kelly

Whitemarsh Valley CC

77

Class D Drew O'Neil

Huntingdon Valley CC

83

1985

Class A Jerry Donofrio

Ashbourne CC

74

Ashbourne CC

Class B Tom Kelly

Huntingdon Valley CC

69

Class C Joe Kelly

Whitemarsh Valley CC

77

Class D J.J. Booth

Atlantic City CC

83

1984

Class A Stanley Saunders

Huntingdon Valley CC

78

Llanerch CC

Class B Chris Carey

Riverton CC

76

Class C James Welsh

Waynesborough CC

77

Class D Bill Gombert

Lehigh CC

77

1983

Class A Richard Langford

Tavistock CC

74

Burlington County CC

Class B Mickey Sokalski

Saucon Valley CC

68

Class C Parker J. Lessel

Lehigh CC

75

Class D Judd Scarpello

Philmont CC

78

1982

Class A Jack O'Connor

Merion GC

72

Philmont CC

Class B Tom O'Malley

Radnor Valley CC

74

Class C Mike Gilligan

Torresdale-Frankford CC

75

Class D Chris Morris

Green Valley CC

75

1981

Class A William Byrd

Philmont CC

83

Medford Lakes CC

Class B Greg Day

Old York Road CC

76

Class C Mickey Sokalski

Saucon Valley CC

77

Class D Jeff Shaner

Brookside CC

80

1980

Class A Arnold Brown

Atlantic City CC

78

Plymouth CC

Class B Seve Theaphilus

Gulph Mills GC

74

Class C Mickey Sokalski

Saucon Valley CC

78

Class D Tom Kelly

Huntingdon Valley CC

89

1979

Class A Woody Keyser

Saucon Valley CC

78

Burlington County CC

Class B Thomas Oxenreider

Plymouth CC

74

Class C Ray Silnik

Lehigh CC

74

Class D Nick Sinnott

Indian Valley CC

83

1978

Class A *Jack O'Connor

Merion GC

83

Overbrook GC

Class B William Erskine

Green Valley CC

75

Class C Jon Magarace

Philmont CC

81

Class D David Calvin

Melrose CC

82

1977

Class A Alton Handwerk

Whitemarsh Valley CC

79

Tavistock CC

Class B J. Thomas O'Callaghan, Jr.

Manufacturers G&CC

74

Class C *Bob Turner

Tavistock CC

76

Class D Frank Brigidi

Huntingdon Valley CC

83

1976

Class A Jack O'Connor

Merion GC

80

Manufacturers G&CC

Class B *Bill Erskine

Green Valley CC

79

Class C *Dan Duffy

Tavistock CC

78

Class D Bob Turner

Tavistock CC

76

1975

Class A Alton Handwerk

Whitemarsh Valley CC

76

Manufacturers G&CC

Class B John Truax

Wilmington CC

79

Class C *David Schneider

Radnor Valley CC

84

Class D *Peter Lacey

North Hills CC

82

1974

Class A Charles Fraelich

Bala GC

77

Whitemarsh Valley CC

Class B John W. English

Philadelphia Cricket Club

78

Class C John Traux

Melrose CC

80

Class D Vincent Deagler

Philadelphia CC

81

1973

Class A Charles Colligan

Tavistock CC

81

Woodcrest CC

Class B *Dennis Beatty

Pine Valley GC

79

Class C Steve Lyons

Llanerch CC

78

Class D Keith Mowery

Saucon Valley CC

78

1972

Class A John M. O'Connor

Merion GC

81

Huntingdon Valley CC

Class B Leo Glutting

Pine Valley GC

72

Class C *James Cawley

Aronimink GC

75

Class D Craig Mowrey

Saucon Valley CC

81

1971

Class A Herbert Owens

Wilmington CC

73

Class B *Harry Zimmerman, Jr.

Philadelphia CC

76

Class C *Steve Collins

Squires GC

79

Class D Jack Motz

Meadowlands CC

78

Class A (40 & Over); Class B (23-29); Class C (17-22); Class D (Ages 16 & Under)

1970

Class A Angelo Franco

Moselem Springs GC

75

Hercules CC

Class B Robert P. Heath

North Hills CC

76

Class C Jimmy Mahoney

Hercules CC

74

Class D Mark Mazza

Brookside CC

80

1969

Class A Arthur Lucas

Philmont CC

73

Tavistock CC

Class B Jerry Huggins

Riverton CC

78

Class C Tommy McDonald

Philadelphia CC

76

Class D Gregg Wolfe

Torresdale-Frankford CC

77

1968

Class A Charles Froelich

Bala GC

72

Philmont CC

Class B Carl Belfatti

Huntingdon Valley CC

74

Class C Frank McFadden

Llanerch CC

77

Class D Joe Drygas

Green Valley CC

80

1967

Class A Donald Wolfe

Concord CC

77

Melrose CC

Class B George W. Cherry, II

Riverton CC

71

Class C Robert Murphy

Wilmington CC

75

Class D Lawrence Kelly

Whitemarsh Valley CC

76

1966

Class A E.R. Keyser

Saucon Valley CC

76

Merion GC (West)

Class B Ralph DiFronzo

Aronimink GC

76

Class C *Carl Everett

Merion GC

72

Class D Frank McFadden

Llanerch CC

78

1965

Class A *Joseph Sousa

Merion GC

74

Merion GC (West)

Class B *John Sharkey

Philmont CC

75

Class C *Bob Moffat

Rydal CC

73

Class D Larry Oelschlegel

Plymouth CC

75

1964

Class A Dick Firth

Atlantic City CC

78

Meadowlands CC

Class B Howard Cottom

North Hills CC

78

Class C Chuck McCoy

Melrose CC

75

Class D Edward Lindeke

Whitford CC

75

1963

Class A Paul Markland

Gulph Mills GC

74

Meadowlands CC

Class B Vernon Wright

Chester Valley GC

75

Class C Thomas Prouse

Torresdale-Frankford CC

75

Class D Edward Lindeke

Whitford CC

79

1962

Class A Alfred Zehender

North Hills CC

82

Riverton CC

Class B Joseph Nattle

Phoenixville CC

74

Class C William Capozzoli

Woodcrest CC

77

Class D James Robinson

Llanerch CC

80

Class A (21 & Over); Class B (16-20); Class C (Ages up to 16)

1961

Class A William Mackey

Whitford CC

76

Whitemarsh Valley CC

Class B Robert Estill/Bernie Noralsky

St. Davids GC/Torresdale-Frankford CC

76

Class C Frank Guise

Manufacturers G&CC

82

1960

Class A Richard E. King

Riverton CC

72

Chester Valley GC

Class B Richard McIlvaine

Woodbury CC

76

Class C Chuck Homiller

Philmont CC

84

1959

Class A Carroll Williams

Philmont CC

77

Overbrook GC

Class B Robert Thomas

Torresdale-Frankford CC

77

Class C Thomas Filewicz

Whitemarsh Valley CC

87

1958

Class A Joseph Frazone

Meadowlands CC

75

Green Valley CC

Class B Joe Nelson

White Manor CC

77

Class C Bob Roskow

Cedarbrook CC

88

1957

Class A Howard Cotton

North Hills CC

73

Philmont CC

Class B Wayne Hill

Berkleigh CC

77

Class C William Mitchell

Melrose CC

80

1956

Class A Frank Davante

North Hills CC

77

Whitemarsh Valley CC

Class B John Buggy

Melrose CC

80

Class C Benny Thomas

Atlantic City CC

82

1955

Class A Mike Basilio

Merion GC

76

Llanerch CC

Class B Harry Elwell, III

Atlantic City CC

78

Class C John Buggy

Melrose CC

81

1954

Class A Paul Vasily

Gulph Mills GC

72

Philmont CC

Class B Paul Martin

Llanerch CC

77

Class C John Whetstone

Bala GC

80

1953

Class A Michael Seraika

Lu Lu CC

73

Philmont CC (South)

Class B William Riley

Torresdale-Frankford CC

73

Class C Edwin Lawrence

Llanerch CC

77

1952

Class A Charles Worrell

White Manor CC

76

Whitemarsh Valley CC

Class B Larry Brown

Atlantic City CC

82

Class C Rodman Zwimer

Riverton CC

85

1951

Class A Paul Vasily

Gulph Mills GC

72

Philmont CC

Class B Joseph Lewandowski

Green Valley CC

78

Class C Jean Ewing

Melrose CC

83

1950

Class A Francis Nixon

Ashbourne CC

72

The Springhaven Club

Class B Donald Thomas

Huntingdon Valley CC

77

Class C Henry Phillips

Lu Lu Temple CC

85

1949

Class A Edward Golembeski

Philadelphia CC

71

Ashbourne CC

Class B Francis Nixon

Ashbourne CC

72

Class C Donald Werb

Huntingdon Valley CC

85

1948

Class A Joseph Loughlin

Philadelphia CC

71

Poquessing CC

Class B Joe Minnick

Merchantville CC

75

Class C Michael DiVenanzio

Sandy Run CC

81

1947

Class A Peter DiPalentino

Old York Road CC

75

Sandy Run CC

Class B Jason W. Finegan

Tully-Secane CC

75

Class C William J. Curran

Schuylkill CC

79

1946

Joseph Loughlin

Green Valley CC

72

Philmont CC

* determined in playoff