Gregor Orlando, 2017 Champion
BMW Philadelphia Amateur Championship
BMW Philadelphia Amateur Championship

*Medalists

Year

Champion

Club

Runner-up

Club

Score

Venue (Primary)

2017

Gregor Orlando

Philadelphia Cricket Club

Grant Skyllas

LedgeRock GC

9&8

Philadelphia Cricket Club (Wissahickon)

2016

Michael McDermott

Merion GC

Jeff Osberg

Huntingdon Valley CC

1-up

Merion GC (East)

2015

Cole Berman

Philadelphia Cricket Club

Michael Davis

Aronimink GC

6&4

Llanerch CC

2014

Jeff Osberg

Huntingdon Valley CC

Nelson Hargrove

Gulph Mills GC

10&9

White Manor CC

2013

Michael McDermott

Merion GC

Alexander Hicks

Wildwood G&CC

5&4

Aronimink GC

2012

Brian Colbert

White Manor CC

Greg Jarmas

Philadelphia Publinks GA

6&4

Huntingdon Valley CC (Toomey/Flynn)

2011

Michael Hyland

Little Mill CC

Stephen Hudacek, III

Glenmaura National GC

1-up

Manufacturers G&CC

2010

Justin Martinson

Hartefeld National

Michael Kania

Overbrook GC

2&1

Saucon Valley CC (Old)

2009

Conrad Von Borsig

Concord CC

James Kania, Jr.

Overbrook GC

6&4

Stonewall (Old)

2008

Michael McDermott

Merion GC

Cole Willcox

Philadelphia CC

6&4

Whitemarsh Valley CC

2007

Phil Bartholomew

Yardley CC

William McGuinness

Tavistock CC

2&1

Applebrook GC

2006

Kyle Davis

Fieldstone GC

Paul Rogowicz

Yardley CC

5&3

Torresdale-Frankford CC

2005

Clint Deibert

Doylestown CC

Tug Maude

Merion GC

2&1

Cedarbrook CC

2004

Scott Ehrlich

Meadowlands CC

Michael Tash

Tavistock CC

5&4

Philadelphia Cricket Club (Militia Hill)

2003

Michael Tash

Tavistock CC

Brian Gillespie

St. Davids GC

1-up

Philmont CC (North)

2002

Billy Stewart

Llanerch CC

John Robinson

Commonwealth National GC

8&7

Riverton CC

2001

Brian Gillespie

St. Davids GC

Pete Toole

Meadia Heights GC

3&2

Jericho National GC

2000

Michael Hyland

Little Mill CC

Michael McDermott

Llanerch CC

38 holes

Stonewall

1999

Jim Sullivan, Jr.

Huntingdon Valley CC

Aaron Friedman

Meadowlands CC

4&3

Gulph Mills GC

1998

Andy Thompson

Overbrook GC

Michael Domenick

Phoenixville CC

2&1

Llanerch CC

1997

Lee McEntee

Philadelphia CC

Rob Savarese, Jr.

Philadelphia Cricket Club

3&2

Philadelphia CC

1996

William McGuinness

Tavistock CC

Chris Hoyle

Llanerch CC

2&1

Manufacturers G&CC

1995

James Kania, Sr.

Overbrook GC

J.P. Connelly

Huntingdon Valley CC

2&1

Atlantic City CC

1994

Chris Lange

Overbrook GC

David K. Brookreson

Huntingdon Valley CC

4&3

Aronimink GC

1993

Chris Lange

Overbrook GC

Tom Shallow

Philadelphia CC

1-up

Philadelphia CC

1992

Jim Spagnolo

Lu Lu CC

Robin McCool

Saucon Valley CC

2-up

Whitemarsh Valley CC

1991

David K. Brookreson

Huntingdon Valley CC

Rob Savarese, Jr.

Philadelphia Cricket Club

1-up

Old York Road CC

1990

Tom Carter

Sandy Run CC

William Kennedy

Cedarbrook CC

3&2

Riverton CC

1989

Charles Dowds, III

North Hills CC

David Staebler

Rolling Green GC

2&1

Wilmington CC (South)

1988

Brian Rothaus

Ashbourne CC

George Dillon

Pine Valley GC

9&8

Cedarbrook CC

1987

R. Jay Sigel

Aronimink GC

Andy Thompson

Overbrook GC

1-up

Torresdale-Frankford CC

1986

Andy Thompson

Overbrook GC

George Marucci, Jr.

Waynesborough CC

1 up

The Springhaven Club

1985

George Marucci, Jr.

Waynesborough CC

Blaise Giroso

Brandywine CC

2-up

Waynesborough CC

1984

Chris Lange

Overbrook GC

Blaise Giroso

Brandywine CC

1-up

Manufacturers G&CC

1983

Chris Anderson

Wilmington CC

Blaise Giroso

Brandywine CC

2&1

Wilmington CC (South)

1982

Chris Anderson

Wilmington CC

David K. Brookreson

Huntingdon Valley CC

4&3

Rolling Green GC

1981

Gary Deetscreek

Old York Road CC

Blaise Giroso

Cavaliers CC

2-up

Whitemarsh Valley CC

1980

Benjamin D. Goldman

Philmont CC

Bob Levy

Philmont CC

5&4

Sunnybrook GC

1979

George Marucci, Jr.

Waynesborough CC

Jim Robertson

Llanerch CC

37 holes

Gulph Mills GC

1978

Charles L. Bolling, Jr.

Gulph Mills GC

Robert Levy

Philmont CC

6&5

Philmont CC (North)

1977

Chip Lutz

Reading CC

Jack Hubert

Old York Road CC

2&1

Manufacturers G&CC

1976

O. Gordon Brewer, Jr.

Huntingdon Valley CC

Duke Delcher

Sandy Run CC

1-up

Philadelphia Cricket Club

1975

Arthur Jacoby

Philmont CC

John Peterson

Riverton CC

5&4

Squires GC

1974

Herman J. Fry

Reading CC

Frank Magee

Huntingdon Valley CC

3&2

Cedarbrook CC

1973

R. Jay Sigel

Aronimink GC

Don Sowers

Reading CC

8&7

Manufacturers G&CC

1972

Raymond Thompson

Overbrook GC

Thomas Conboy

Sandy Run CC

5&3

Aronimink GC

1971

Don Morano

Riverton CC

Thomas Hyndman

Huntingdon Valley CC

2&1

Philadelphia Cricket Club

1970

Donald Norbury

Buena Vista CC

R. Jay Sigel

Aronimink GC

6&5

Whitford CC

1969

Allan Sussel

Squires GC

James Rutter

Reading CC

8&7

Cedarbrook CC

1968

James T. Meyer

Tavistock CC

Andrew Goldman

Ashbourne CC

8&7

Philmont CC (North)

1967

O. Gordon Brewer, Jr.

Huntingdon Valley CC

Harvey Smith

Atlantic City CC

2-up

Torresdale-Frankford CC

1966

James P. King

Cedarbrook CC

William "Trip" O'Donnell, III

Moselem Springs GC

2-up

St. Davids GC

1965

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

James Dolan

Chester Valley GC

8&7

Philadelphia CC

1964

Robert Beirne

Riverton CC

Allan Sussel

White Manor GC

3&1

Aronimink GC

1963

John G. Hendrickson

Philadelphia Cricket Club

Robert Beirne

Riverton CC

40 holes

Philadelphia Cricket Club

1962

John Dyniewski

Whitemarsh Valley CC

Edward Richitelli

Newark CC

2&1

Whitemarsh Valley CC

1961

Howard Everitt

Shawnee CC

James D. Sykes

Huntingdon Valley CC

2&1

Manufacturers G&CC

1960

John H. Guenther, Jr.

Berkshire CC

Lincoln Roden, III

Huntingdon Valley CC

2&1

Huntingdon Valley CC

1959

Cornelius Campbell

Torresdale-Frankford CC

Robert Lindinger

St. Davids GC

5&4

Philmont CC

1958

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

John Dyniewski

Whitemarsh Valley CC

1-up

Whitemarsh Valley CC

1957

Howard Everitt

Atlantic City CC

John Dyniewski

Whitemarsh Valley CC

3&2

Cedarbrook CC

1956

Howard Everitt

Atlantic City CC

James D. Sykes

Old York Road CC

6&4

Philadelphia Cricket Club

1955

John Dyniewski

Whitemarsh Valley CC

Ellis Taylor

The Springhaven Club

4&3

Aronimink GC

1954

John Dyniewski

Whitemarsh Valley CC

N. Harper Steward

Manufacturers G&CC

4&3

Merion GC (East)

1953

Richard Allman

Philmont CC

Allan Sussel

White Manor CC

2&1

Philadelphia CC

1952

Samuel Penecale

Melrose CC

John Dyniewski

Whitemarsh Valley CC

2&1

Whitemarsh Valley CC

1951

Harold S. Cross, Jr.

Philadelphia Cricket Club

Francis Wininger

Atlantic City CC

19 holes

Green Valley CC

1950

Lincoln Roden, III

Huntingdon Valley CC

William Robinson

Whitemarsh Valley CC

22 holes

Whitemarsh Valley CC

1949

Lincoln Roden, III

Huntingdon Valley CC

John Markel

Berkshire CC

6&4

Huntingdon Valley CC

1948

Geoge Rowbotham

Llanerch CC

Stanley Nolan

Sandy Run CC

1-up

Aronimink GC

1947

W.B. McCullough, Jr.

Huntingdon Valley CC

Matt J. Scammell, Jr.

Trenton CC

3&2

Merion GC (East)

1946

John Markel

Berkshire CC

William Hyndman, III

Huntingdon Valley CC

3&2

Philadelphia Cricket Club

1945

No Contest

1944

No Contest

1943

No Contest

1942

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

W.B. McCullough, Jr.

Huntingdon Valley CC

20 holes

Whitemarsh Valley CC

1941

John J. Penrose

Merchantville CC

Charles Heuer

Old York Road CC

3&1

Philmont CC (North)

Format reverts to match play (36-hole final)

1940

William J. Platt

Philadelphia Cricket Club

328

Philadelphia Cricket Club

1939

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

298

Pine Valley GC

1938

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

301

Whitemarsh Valley CC

Format changed to medal play (72 holes)

1937

Charels A. Reckner

Cedarbrook CC

Harold S. Cross, Jr.

Huntingdon Valley CC

7&5

Manufacturers G&CC

1936

Jack F. Buchanan

Overbrook GC

George E. Menard, Jr.

Llanerch CC

8&7

Philmont CC

1935

William Hyndman, III

Old York Road CC

Richard Allman

Philmont CC

1-up

Cedarbrook CC

1934

Willard H. Goeckler

Whitemarsh Valley CC

Theodore Johnston

Roxborough CC

5&4

Llanerch CC

1933

Christopher Brinke

Aronimink GC

Harold S. Cross, Jr.

Huntingdon Valley CC

6&5

Huntingdon Valley CC

1932

J. Griffith Boardman

Ashbourne CC

Harold S. Cross, Jr.

Huntingdon Valley CC

3&2

Whitemarsh Valley CC

1931

Robert H. Albertus

CC of Lansdowne

William A. Kelly

Paxon Hollow GC

N/A

Llanerch CC

1930

Theodore Johnston

Green Valley CC

W.B. McCullough, Jr.

Huntingdon Valley CC

N/A

Pine Valley GC

1929

Philip L. Corson

Plymouth CC

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

N/A

North Hills CC

1928

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

A.H. Kaye

Old York Road CC

N/A

Philmont CC

1927

Spencer L. Jones

Plymouth CC

D. Clarke Corkran

Huntingdon Valley CC

N/A

Manufacturers G&CC

1926

William J. Platt

Whitemarsh Valley CC

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

N/A

Whitemarsh Valley CC

1925

Philip L. Corson

Plymouth CC

Rodney F. Coltart

Roxborough CC

N/A

Merion Cricket Club

1924

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

Joseph Greene, Jr.

Roxborough CC

N/A

Aronimink GC

1923

Max Marston

Merion Cricket Club

George W. Hoffner

Bala GC

N/A

Merion Cricket Club

1922

J. Wood Platt

Whitemarsh Valley CC

Marcus Greer

Llanerch CC

N/A

Pine Valley GC

1921

Lucious F. Deming

Whitemarsh Valley CC

Paul Tewksbury

Aronimink GC

N/A

Whitemarsh Valley CC

1920

J. Wood Platt

North Hills CC

Horace H. Francine

Huntingdon Valley CC

N/A

Huntingdon Valley CC

1919

George W. Hoffner

Bala GC

N.H. Maxwell

Overbrook GC

N/A

Philmont CC

1918

No Contest

1917

Cameron B. Buxton

Huntingdon Valley CC

F.W. Knight

Aronimink GC

N/A

Whitemarsh Valley CC

1916

Cameron B. Buxton

Huntingdon Valley CC

Walter H. Reynolds

Aronimink GC

N/A

Huntingdon Valley CC

1915

Hugh L. Willoughby

Philadelphia CC

Louis M. Washburn

Merion Cricket Club

N/A

Whitemarsh Valley CC

1914

Horace H. Francine

Huntingdon Valley CC

N/A

N/A

N/A

Philadelphia CC

1913

Harold B. McFarland

Huntingdon Valley CC

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

1-up

Huntingdon Valley CC

1912

Harold B. McFarland

Huntingdon Valley CC

George Crump

Philadelphia CC

7&5

St. Davids GC

1911

Albert H. Smith

Huntingdon Valley CC

H.B. Heyburn

Philadelphia Cricket Club

4&3

Philadelphia Cricket Club

1910

Wirt L. Thompson

Huntingdon Valley CC

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

3&1

Merion Cricket Club

1909

Walter G. Pfiel

Huntingdon Valley CC

Wirt L. Thompson

Huntingdon Valley CC

3&2

Huntingdon Valley CC

1908

Dr. Simon Carr

Huntingdon Valley CC

R.E. Hanson

Plymouth CC

37 holes

Philadelphia CC

1907

Harold B. McFarland

Huntingdon Valley CC

Walter G. Pfiel

Merion Cricket Club

2&1

The Springhaven Club

1906

Howard W. Perrin

Philadelphia Cricket Club

A.W. Tillinghast

Philadelphia Cricket Club

3&2

St. Davids GC

1905

Rodman E. Griscom

Merion Cricket Club

Howard W. Perrin

Philadelphia Cricket Club

1-up

Merion Cricket Club

1904

Harold B. McFarland

Huntingdon Valley CC

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

6&4

Philadelphia Cricket Club

1903

Howard W. Perrin

Philadelphia Cricket Club

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

N/A

Huntingdon Valley CC

1902

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

Harold B. McFarland

Huntingdon Valley CC

1-up

Bala GC

1901

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

Rodman E. Griscom

Merion Cricket Club

3&2

St. Davids GC

1900

Fergus M. Mackle

Philadelphia Cricket Club

A.J.P. Gallagher, Sr.

St. Davids GC

6&5

Philadelphia Cricket Club

1899

Francis H. Bohlen

Philadelphia Cricket Club

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

6&5

Merion Cricket Club

1898

William P. Smith

Huntingdon Valley CC

H.M. Forest

Philadelphia CC

N/A

Rydal GC

1897

Albert H. Smith

Philadelphia Cricket Club

J.D. Winsor

Merion Cricket Club

37 holes

Philadelphia CC

Format: match play (36-hole final)